Pars Foku

Deniz Canlıları, Pars Foku

Pars Foku

Pars foku (Hydrurga leptonyx)

Pars foku familyasından Güney Kutbu bölgesinde yaygın olan bir fok türüdür. Lekeli olan kürkü ve fokların en yırtcısı olması nedeniyle bu ismi almış olan Pars Foku, daha genç foklar ve Penguenler ile beslenen yırtıcı bir foktur.

Son derece hidrodinamik bir vücuda sahip olan Pars Fokları, vücutlarının bu şekilde olması sayesinde su altında yüksek hızlara ulaşabilirler. Uzun ön yüzgeçleri de bu özelliklerine de katkıda bulunmaktadır. Dişi Pars Foklarının boyları 4mt ye ulaşırlarken, erkekleri ise genelde 3mt yi geçmezler. Boyları ile doğru orantılı olarak da dişiler 400kg ağırlığa ulaşırkar. Erkekleri ise 270-280 kg civarında kalırlar.

Pars Fokunun diğer adları ise Deniz Parsı ve Leopar Fokudur. Ortalama yaşam süresi 26 yıl olan Pars Fokları genelde yanlız yaşarlar. Genç foklar ise Kasım ve Şubat ayları arasında üreme amaçlı bir araya gelirler. Su altında üreyen bu fokların yavruları buz parçası üzerinde doğarlar ve 4 hafta boyunca anneleri tarafından emzirilirler.

Günümüzde tehdit altında bir tür olmayan bu fok türüne ait tek ölümcü saldırı vakası 22 Temmuz 2003'de bir bilim insanı olan İngiliz Kirsty Brown'ın bir Pars Foku tarafından parçalanarak öldürülmesi olayıdır.

Üyeler "Pars Foku" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın