Ornitorenk

Deniz Canlıları, Ornitorenk

Ornitorenk

Ornitorenk (Ornithorhynchus Anatinus)

Ornitorenk Tazmanya ve Doğu Avustralya’da yaşayan 35 cm ile 60 cm büyüklüğünde ve 650 gram ile 2,5 kg ağırlında olabilen bir deniz canlısıdır. Hem karada hem de suda yaşayabilen ornitorenk memeli bir hayvandır fakat meme ucu yoktur.

Ornitorenk diğer memelilere göre oldukça farklılıklar gösterir. Bir kunduz gibi kuyruğu olan, ördeğinkine benzeyen fakat daha büyük bir gagaya sahip olan ornitorenk’in vücut sıcaklığı plasentalılar gibi 38 °C yerine 31-32 °C’dir. Gagası kuşlarınki gibi aşağı ve yukarı hareketle açılmaz. Ayakları perdelidir. Gagaları ördeğinki gibi boynuzumsu değil daha yumuşak bir yapıya sahiptir ve oldukça hassas duyular ile donatılmıştır.

Erkekler ile dişiler arasında da ilginç farklılıklar vardır. En belirgin özelliklerden biri erkekler dişilere göre daha iridir. Ayrıca sadece erkeklerin arka ayaklarında defensin türevi proteinden oluşan zehir ile dolu mahmuzları vardır. Bu zehir oldukça etkilidir ve insan hayatını büyük zorluklara sokabilecek derecede kuvvetlidir fakat ölüme sebebiyet veren bir kayıt yoktur. Zehrin dayanılmaz acıdan başka nasıl bir etkisi olduğu halen bilinmemektedir.

Monotrem memeliler içerisinde bir tek ornitorenk elektrik sinyallerini algılayan türdür. Avlarının etrafa yaydığı elektrik sinyallerini algılayarak yerlerini tespit ederler.

Dişilerin ise en ilginç özelliği, ornitorenk’i dünyadaki hemen diğer tüm hayvanlardan ayıran, memeli olmasına rağmen yumurtlayarak çoğalmasıdır. Çokeşli bir üreme sisteme sahip ornitorenk eşleşme gerçekleştikten sonra yumurtalarını bırakır. Yavru doğduktan sonra 3-4 ay anne tarafından emzirilir. Ayrıca bir tek ornitorenkler X ve Y iki kromozomu yerine 10 cinsiyet kromozomu vardır. Yılda sadece 1 defa yumurtlarlar.

Sudaki yumuşakçalar ve küçük balıklarla beslenen ornitorenk bir mideye sahip değildir. Yemek borusu direk olarak kalın bağırsağa bağlıdır. Ve sindirim işlemi burada yapılır.

Üyeler "Ornitorenk" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın