Midye Nasıl Çıkartılır?

Deniz Canlıları, Midye Nasıl Çıkartılır?

Midye Nasıl Çıkartılır?

Midye Nedir?

Midye, birbirine eklemlenmiş iki parçalı kabukları olan yumuşakçalara verilen ortak bir isimdir. Bivalvia sınıfından omurgasızların çoğu  midye olarak, bir kısmı da istiridye olarak adlandırılır. Tarak ya da deniz tarağı adıyla bilinen türler de bazen midye olarak adlandırılır. Bütün Bivalvia sınıfından omurgasızlar ile deniz salyangozu olarak bilinen karından bacaklılar denizkabuğu ortak adıyla anılırlar. 

Midye Nerede  Bulunur?

Denizlerin kıyıya çok yakın kesimlerinde kayalara ve birbirlerine sıkıca tutunmuş binlerce midye görülebilir. Çenet denen bu kabuk parçaları gerçek midyelerde düz yüzeyli, siyaha yakın koyulukta, oval, birbirine benzer biçim ve iriliktedir. Bünyelerinde bulundurdukları sedef sayesinde zararlı maddelerden kendilerini korumak için onu inciye dönüştürürler. Midyeler sindirim yapmazlar. Karadeniz bölgesinde limanlar etrafına yapılan Mendirek' lerin etrafındaki kayalarda mideyeler birikir. Ortalama büyüklük yetişkin erkeğin avuç içini olduğu gibi kaplayacak büyüklüktedir. Renk de genelde taş rengi üstü hafif tortulu olur. Tek bir kayadan 5 kişiyi bıkana kadar yedirecek midye çıkar.

Midye Yenir Mi? Midye Yemek Günah Mı?

Bazı müslüman kesimler midye yemenin haram olduğunu, nedeninin ise midyenin adet olduğunu, adet gördüğünü söyleyerek açıklıyor. Peki midye yemenin haram ya da günah olup olmaması konusunun dinen hükmü nedir?

Midyeler,  bazı zamanlarda mevsimsel olarak, kabuklarının içinde bulunan organları renk vb. değişikliklere uğrar. Bazen renksiz, bazen kahverengi, kırmızımsı ya da turuncu olabilir. Özellikle, üreme döneminde, dişi midyeler pembe-turuncu, erkek midyeler beyaz renkte olan üreme hücrelerini suya bıraktıklarında, bu durumu gören insanlar midyenin adet olduğunu düşünmüş olabilirler. Sorgulamak da kimsenin aklına gelmemiştir. Oysa bu midyelerin döllenmesi ilkbahar ve sonbahar da  olmak üzere senede iki defa gerçekleşir. Midye zararlıdır, ama günah değildir. 

 

Üyeler "Midye Nasıl Çıkartılır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın