Deniz Kestanesi Nedir Ve Tüketimi Nasıldır?

Deniz Canlıları, Deniz Kestanesi Nedir Ve Tüketimi Nasıldır?

Deniz Kestanesi Nedir Ve Tüketimi Nasıldır?

Deniz Kestanesi Nedir ve Tüketimi Nasıldır

Echinoidea sınıfına bağlı dikenli deniz canlılarıdır. Dikenlerle kaplı küre şeklini andıran kabuklara sahiptir. Kabuğun büyüklüğü 3 ile 10 cm arasında olgunluklarına göre değişkenlik göstermektedir. Dikenli olan bu canlı denizlerin temiz olduğu bölgelerde yoğun olarak görüldüğü bilinmektedir.

Dünyanın heryanındaki okyanuslarda bu canlılar bulunmaktadır. Yüzlerce küçük şeffaf tüp ayaklara sahip deniz kestanesi tüp ayakları sayesinde rahatlıkla hareket edebilmektedir. Genellikle ana besin kaynakları alglerdir. İlk bakışta hareketsiz bir canlı gibi görünen deniz kestaneleri, hafif bir dokunuş ile dikenlerinden görülebilir bir etki ve hareket yaratabilmektedir. Ülkemizde çok tanınmasada restaurant ve tatil yörelerinde meze olarak servis edilmektedir. Ancak yabancı ülkerde oldukça fazla tüketilen deniz kestanesi pahalı yemekler arasında yer alırken, hücre yenileyici, afrodizyak etkisinin yanı sıra besin değeri oldukça yüksek bir canlıdır. Sindirim sistemini rahatlatıcı etkisininde bilindiği deniz kestanesinin iki günlük yaşam süresi mevcuttur. Bu nedenle temin edilten sonra hemen tüketilmesi önerilir. Belirtilen sürede tüketilmezse zehirleyici etkilere neden olabilir. Aynı zamanda ekonomik bakımdan kırmızı etle fiyatları hemen hemen aynı olduğu bilinmektedir. Aralık- Mart dönemi arasında birçok balıkçının gelir sağladığı deniz canlıları arasında yer almaktadır. Bu ayların dışında toplandığında, tadında acımsı değişiklikler olabilmektedir. Ülkemizde deniz kestaneleri küçük kavanozlar halinde bazı bölgelerde satılmaktadır. Deniz kestaneleri derin bölgelere dalarak, özel yapılmış kepçelerle toplanmaktadır. Daha sonrasında dişi erkek ayrımına göre ayıklanmaktadır.

Deniz Kestanesi

Deniz Kestanesinde Dişi/Erkek Ayrımı Nasıl Anlaşılır

Bilindiği üzere her canlı gibi bu canlılarda iki farklı cinsiyet ayrımı söz konusudur. Havyarlar dişide bulunduğundan, genellikle dişi deniz kestaneleri toplanmaktadır. Dikenlerinin ucları beyaz ise erkek olduğunu söylenmektedir. Erkekler daha çok koyu renktedir. Erkekler siyah ve lacivert tonlara sahipken, dişiler ise kahverengi, kırmızımsı, yeşimlimsi ve morumsu tonlarda olduğu gözlenmiştir. Deniz kestanelerine bu aşamada yakından bakmak önemlidir. Suyun içerisinde tüm kestaneler uzaktan kahverengimsi gibi gözükmektedir. Yakından incelendiğinde ise durumun farklı olduğunu görülmektedir. Dişilerin gövde kısmı erkeklere göre daha iridir ve dikenleri kısadır. Erkeklerde ise bu durum daha farklıdır. Gövdeleri daha minimalken, dikenleri ise daha uzundur. 

Deniz Kestanesi Nasıl Tüketilir

Deniz kestanesi tüketmenin başlıca püf noktaları vardır. Dikenli yapısı ile toplanması oldukça zahmetli olan deniz kestanesi, dünyada en iyi lezzetler arasında yer almaktadır. Deniz kestanelerimizi kesme tahtasının üzerine yatırıyoruz. Büyük bir bıçak yardımıyla kabuklarına vurarak, kırıyoruz. Ortadan ayırmış olduğumuz deniz kestanesinin içini su tutarak yıkıyoruz. Turuncu görünün kısım deniz kestanesinin hayvarlarıdır. Turuncu kısımları bi kaşık yardımıyla tabağa alıyoruz. Üzerine biraz sızma zeytinyağı ve limon gezdiriyoruz. İsteğe göre karabiber ve soya sosuda ekleyebilirsiniz.
Afiyet olsun.
Plankton yazısı için tıklayınız.

Üyeler "Deniz Kestanesi Nedir Ve Tüketimi Nasıldır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın