Balık Kenesi

Deniz Canlıları, Balık Kenesi

Balık Kenesi

Balık Kenesi Nedir

Balık kenesi, yaygın olarak görülen bir parazit türüdür. Diğer isimleriyle balık biti veya argulus olarak bilinmektedir. Aynı zamanda suda yaşayan kabuklulardandır. Aşağı yukarı yüz farklı türü görülmüştür. 
Şeffaf, yeşil, sarı tonları ve kahverengi tonlarında olabilmektedir. Türüne göre; ayak sayısı, rengi ve anten yapısı değişiklik göstermektedir. Yaygın olarak iki şekilde görülmektedir. Birincisi balığın ağız solungaç bölgesinde, ikincisi ise balığın vücuduna yapışmış şekilde rastlanmıştır. Vücutlarında genellikle yüzgeç dipleri veya solungaç altlarını tercih etmektedirler. Genellikle ilkbahar ve yaz aylarında denizlerde daha çok rastlanmaktadır. 

Balık Kenesi Zararları

Balık Kenesinin Balığa Zararı ve Tüketimi

Balık kenesinin yapısı diğer kenelere benzemekle birlikle, ince uzun ve delici bir buruna sahiptirler. Burunlarının bu delici yapısını kullanarak balıkların kanını ve vücutlarındaki sıvıyı emmektedirler. Balıkların vücudunda yaralar oluşturmakta ve ölümüne neden olabilmektedirler. Ağız kısmına yapışmış kene ise, balığın beslenmesini oldukça etkilemektedir. Balıkların yavaş büyümesine, hızlı hareket edemeyip manevra kabiliyetlerinin azalmasına ve bu nedenle denizlerdeki bu paraziti taşıyan balıkların kolay yem olmasına veya zaman içinde ölümüne sebep olmaktadır. Kene yapışmış balık çoğu amatör balıkçıyı sevindirmektedir. Çoğu kişi keneli balığı, keneyi çıkartıp tüketmektedir. Bu durumda tercih size kalmıştır. 

Balık Kenesi

Gözle görülerek tespit edilebilecek büyüklükte olmasından dolayı yakaladığınız balıklarda, balık kenesi olup olmadığını kolaylıkla tespit edebilirsiniz. 
Ayrıca balıkların üzerinde yapışmış şekildeyken veya suyun içerisindeyken çiftleşebilmektedirler. Böylelikle kısa sürede çoğalmaktadırlar. Su dışında yaşama ihtimalleri yok denecek kadar azdır fakat suyun içerisinde her hangi bir balık veya bitki olmasa bile 3 ile 4 hafta arası yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Suyun dışında yaşayamadıklarından dolayı insanlara bulaşma riskine rastlanmamıştır. Farkedilmeden tüketilmelerinde de herhangi bir riske rastlanmamakla birlikte, sadece balığa zarar verdiğinden balığın lezzetinde azalma olmaktadır. Yakaladığınız balığın üzerindeki keneyi cımbız yardımı ile çıkartmanız mümkündür. Çoğunlukla mırmır ve gopez(kupes) türünde balık keneleri rastlanmaktadır. 
Tür olarak daha çok büyük balıklarda diğerlerine göre daha sık görülmektedir.
Balık avı yaparken başınıza gelebilecek sağlık sorunlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Üyeler "Balık Kenesi" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın