Un Kurdu

Canlı Yemler, Un Kurdu

Un Kurdu

Evde veya bahçemizde beslediğimiz papağan, muhabbet kuşu, kümes hayvanları, akvaryum balıkları, iguana, bukalemun gibi birçok hayvan için kullanılan canlı protein deposu olarak bilinen un kurdu, aslında çok geniş bir alana sahiptir. Ticari değeri olan bu canlı internet üzerinden de 'gr' veya 'kilo' olarak sipariş edilmektedir.
Olta balıkçılığında da kullanıma uygun bir üründür. Un kurdu eskiden daha çok değirmenler ve un içerisinde yaşadığından dolayı un kurdu ismini almıştır. Tavuk çiftliklerinde tavuklara, yem olarak sakatat verilmesinin yasaklanmasının ardından un kurdu sektöründe önemli bir artış yaşanmıştır.
Ülkemizde olmasa da, yabancı ülkelerde insanlar tarafından un kurtlarının tüketildiği bilinmektedir.

Un Kurdu

Un Kurtlarının Gelişim Evreleri

Yumurtadan larva olarak çıkar ve larvalar yataklık malzemesinin altına inerek burada beslenir ve büyürler. Larva yumurtadan çıktıktan sonra 20 defaya yakın kabuk değiştirir ve son olarak 3 ay sonra son kez kabuk değiştirir ve larvalar kabuk değiştirdikten sonra beyaz renkte olurlar. Bu zaman içerisinde dışı yumuşaktır ve sindirilebilirliği yüksektir. Son kabuk değişiminden sonra larva evresi tamamlanır ve pupa evresi başlar. Pupa evresinde, pupalar beslenmez ve rahatsız edilmedikleri sürece hareket etmezler. Dönüşüm tamamlandıktan 15-20 gün arası bir süre içerisinde pupalar böceğe dönüşür. Döngünün son evresi ise böcektir. Pupadan çıktıktan 10-15 gün sonra yumurtlamaya başlarlar ve yaşam süreleri olan 3-3,5 ay yumurtlamaya devam ederler.

Un Kurdu Nasıl Yetiştirilir

Un Kurdu Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Canlı yem türü olan bu kurtları yetiştirmek için öncelikle yayvan ve yüzeyi geniş kaplara ihtiyacımız vardır. Kaplarımız genellikle opak renklerde olması gerekir. Un kurtları ışıktan hoşlanmazlar, üretim kabının ışık geçirmemesi bu yüzden önemlidir. Kabın temizliği için plastik tercih edilmesi önerilir, Tahtadan ve mukavvadan yapılan kapların pürüzlü yüzeylere sahip olmaları nedeniyle kullanılması temizlik açısından zordur. Erişimini tamamlamış bazı kurtların kanatları vardır ancak uçamazlar bu nedenle yetiştiriciler bazen kapların üzerini açık bırakmaktadırlar. Fakat sinek, böcek, örümcek gibi farklı canlılardan zarar görmemesi için kabın kapağını kapatmanızda fayda vardır. Kapağa bir kaç delik açmanız oksijen için yeterli olacaktır.
Un kurtları için ideal sıcaklık 25-27 C derece arasıdır. Ancak 18-37 C dereceler arasında üreyip hayatlarını devam ettirebilirler. 16 C derece altında üreme durur ve 5 C derecenin altına inmeye başladığında un kurtları ölmeye başlarlar. Un kurtlarının nemli ortama ihtiyaçları vardır. Fakat nem oranı iyi ayarlanmalıdır. Nem oranı az ise büyüme yavaşlar ve kabın içerisindeki kurtların birbirini yedikleri gözlemlenir. Nem oranı çok fazla olursa bakteriler ürer ve sağlıklı sonuç elde edilemez.
Un kurtlarının beslenmesi için patates, kabak, elma, havuç, armut gibi sebze ve meyveler kullanabilirsiniz. Yataklığın üzerine yerleştireceğiniz yemin kabuklu kısmı yataklığa gelecek şekilde yerleştirirseniz yataklıkta küf oluşmasını ve yataklığın ıslanmasını engelleyebilirsiniz.
Başka bir seçenek olarak yemleri alüminyum folyo üzerinde de verebilirsiniz.

Üyeler "Un Kurdu" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın