Madya Canlı Yem Nerede Bulunur?

Canlı Yemler, Madya Canlı Yem Nerede Bulunur?

Madya Canlı Yem Nerede Bulunur?

Madya Nedir

Bir su canlısı olan madya denizlerde, taşlık yerlerde bol bol karşımıza çıkar. Kabuklu bir su canlısı türüdür. Su üstünden kolayca toplanabilen madyanın eti sülünese göre daha serttir. Bu oltadan kolay çıkmasını engeller. Kabukludur ve içinden çıkarmak için sert bir cisimle kabuğunun kırılması gerekir. Dayanıklı bir yem olduğu için su da uzun zaman kalabilir. Çupra, levrek gibi balık avlarında diğer balıklar yeme saldırsa da kolay kolay düşüremezler. Özellikle uzağa atılan iğnelerde çok işinize yarayacaktır. Madya Balık Yemi Yapısı itibarı ile oldukça sert bir yemdir, bu sebeple iri balıkları avlamak maksadı ile kullanılabilecek ideal bir balık yemidir.

Madya Canlı Yem Nerede Bulunur

Madya bulmanız için kumluk bir kısma balık leşi bırakmanız halinde kısa bir süre sonrasında etrafına madyalar toplanacaktır. Genellikle ülkemiz sularında güney kısımlarda etkili olarak bulunmaktadır. Madya canlı yemi tüm dişli balık avlarında kullanma imkanınız vardır.

Madya Nasıl Saklanır

Madya her zaman bulabileceğiniz bir canlı yem değildir. Bu yüzden zamanında toplayıp saklamak gerekebilir. Yapmanız gereken madyayı kırdıktan sonra içindeki pis kısımlarını atıp, geniş ağızlı bir kavonoza madya içi ve biraz tuz atmak. Daha sonra karıştırın ve dinlenmeye bırakın. Sonrasında biraz daha tuz ekleyip yeniden karıştırın. Tuzun az olmamasına dikkat edin. Bu şekilde 1 yıl saklanabilir.  
Diğer saklama şekli olarakta ıslak beze sarıp buzdolabında kısa süreliğine saklama gerçekleştirebilirsiniz.

Canlı Balık Yemi Madya

Madya İğneye Nasıl Takılır

Madyanın kabuğunu kırdıktan sonra en uç kısmında bulunan sert bölgeyi çıkartalım. Balığa gitmeden bir gece önce kabuğunun kırılması daha iyidir. Sabaha kadar tatlı suda bekletilmelidir.  Bu sayede sağlam ama daha yumuşak bir yem haline gelir. İğneye bütünüyle yemi geçirmelisiniz. Yemi iğneye takarken ucundaki sert kısmı kesmeyi unutmayalım. Yem diğer yemlere göre daha sert olduğu için ufak balıkların yemi ufak ufak didiklemesi önlenmiş olur. Özellikle çipura avları için kullanmanızı tavsiye ederiz.
Memnun kalacağınız bir yem türüdür.
Diğer canlı yem türlerine detaylı ulaşabilirsiniz.

Üyeler "Madya Canlı Yem Nerede Bulunur?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın