Kaya Kurdu Nasıl Çıkarılır?

Canlı Yemler, Kaya Kurdu Nasıl Çıkarılır?

Kaya Kurdu Nasıl Çıkarılır?

Kaya Kurdu Nerede Bulunur

Kaya kurdu nasıl çıkarılır sorusuna ulaşmak için doğru yerdesiniz. Kaya kurtlarına genellikle balçık alanlarda, deniz kenarlarındaki kayalarda, taş diplerinde, çamurlu, midyelik veya yosunlu bölgelerde bulabilirsiniz. Favori balık yemlerinden olan kaya kurdunun yapısı, diğer toprak solucanları ile oldukça benzeşmektedir. Oldukça kıvrak bir yapıya sahip olmasından dolayı, balık avında yem olarak kullanılan kaya kurdu, suya girdiği zaman balıkların ilgisini çekmektedir. Özellikle mırmır balığı avlarında oldukça çok tercih edilen kaya kurdu, diğer balık türlerinde de yem olarak kullanılabilir. Büyük balıklar için özellikle hırsızlı takımlarda tercih edilmektedir. Ayrıca balık malzemeleri satan yerlerde veya internet üzerinden sipariş verme imkanınız var. Ticari açıdan değerli bir yemdir. Hatta boru kurdu yetiştiriciliği yapan veya sizlere bu işi öneren kişiler ile sık sık karşılaşabilirsiniz.
İstanbul'da canlı yem nereden bulunur için tıklayınız.

Kaya Kurdu Çıkarılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Kaya kurdu çıkaracaksanız gideceğiniz bölgenin taşlık, yosunlu bir bölge olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle yanınızda bulundurmanız gerekenler; eldiven (balıkçı eldiveni ise daha çok işinizi görecektir yoksa farklı kalın eldivenleri de deneyebilirsiniz.) Göğüs çizmeniz varsa onu kullanabilirsiniz. Yok ise balıkçı çizmesi veya ayakkabısı (bu bölgelerde yengeçler fazlalıkla bulunmaktadır özellikle suyun içerisine girecekseniz ısırılmaya ve yaralanmalara karşı ayakkabı güzel bir önleyicidir.) Çamurluk bir bölge ise elek kullanabilirsiniz. Böylelikle çamuru akıtarak sadece kurtların elekte kalmasını sağlayabilirsiniz.
Kaya kurdu diğer kurt türlerine göre daha sert bir yapıya sahip olmaktadır. Bu nedenle av sırasında diğer kurt türleri gibi çabuk kopmaz veya oltanızı suya salarken dağılmamaktadır. Fakat suya girdikten sonra kendilerine has olan kokularını genellikle kaybettikleri düşünülmektedir. Spatula veya kürek yardımı ile suyun dibinden alınan toprağı (kaya, taş, midye) ayıklama işlemi yapacağınız yüzeye çıkartınız. Eldiven kullanarak çıkardığınız toprağı karıştırarak aralarındaki kaya kurtlarını ayıklayabilir, deniz suyu bir iki parça taş ve az miktarda yosun bulunan bir kabın içerisinde biriktirebilirsiniz. Deniz suyunu gün içerisinde sık sık değiştirmenizde fayda vardır. Su ne kadar değiştirilirse kaya kurtlarınızın yaşama şansı o kadar yüksek olmaktadır. Bu şekilde doldurduğunuz kabı, buzdolabında çok uzun süre olmaması kaydı ile saklayabilirsiniz. Bazı amatör avcılar deniz dibindeki toprak veya taş parçalarını sadece eldiven kullanarak çıkarmaktadırlar. Kurt çıkarma sırasında özellikle üzeri kum ve yosun tutmuş taş parçalarının aralarına dikkat etmelisiniz.
Kaya kurdu genellikle kumlu veya az yosunlu taşları yuva olarak kullanabilmektedirler.

Kaya Kurdu

Kaya Kurdu İğneye Nasıl Takılır

Kurdunuzun büyüklüğü avınızın verimiyle doğru orantılıdır. Bu nedenle büyük balıklar için genellikle büyük kurtlar kullanmakta fayda var. Çok küçük kurtları üremeleri için tercih etmemelisiniz. Av sırasında genellikle ağız kısmından boğaza doğru iğne geçirilerek takılmaktadır. İğnenin ucunu dışarı çıkarmamanızda fayda var. Genellikle sırtı tırtıklı iğneler kullanılmaktadır. Kurt iğneye sığmaz ise kurdu iki ya da üç parçaya bölebilirsiniz. İğneye sığmayan kurt, hareket ederek iğneden kurtulabilir.
İğneden kurtulmaması için yapmanız gereken, kurdun kafasını iğneye geçirerek devamında vücudunun geri kalan kısmını altından geçirip, üstten iğneye takmak olacaktır.

Üyeler "Kaya Kurdu Nasıl Çıkarılır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın