Fosforlu Solucan

Canlı Yemler, Fosforlu Solucan

Fosforlu Solucan

Omurgasız hayvan olarak bilinen solucanlar, toprağı karıştıran havalandıran bitkisel atıkların toprağa karışmasını hızlandıran yararlı canlılardır.

Solucanların Yapısı

İnce uzun yumuşak bir vücuda sahip olan solucan, 100-200 civarı halkanın yan yana gelmesiyle ortaya çıkmıştır. Genellikle rengi kırmızımtırak kahverengidir. Dünya üzerinde binlerce türü bulunan bu canlının nadirde olsa farklı renkleri bulunmaktadır. Ortadan ikiye kesilse bile her iki parça ayrı olarak yaşamını devam ettirebilmektedir. Solucan yuttuğu topraklardaki bitki atıklarıyla beslenir. Yumurtayla ürerler ve erkek organ da, dişi organda aynı hayvan üzerinde bulunur.

Fosforlu Solucan Nasıl Yetiştirilir

Solucanların Yararları

Solucanların en faydalı niteliği dışkıladıkları gübrelerdir. Solucan gübresi ile yetiştirilen bitki ve meyvelerin yaşamları daha verimlidir. Solucan kübresi ile yetiştirilen bitkilerde diğerlerine göre, daha az emek, daha az su ve toprak kullanılır. Açtıkları tüneller sayesinde sular bitkilerin köklerine daha kolay ulaşır ve daha verimli olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden doğa için gerçek manada bir toprak yapıcı ve düzenleyicidir. Ayrıca toprak solucanlarının balık avında yem olarak kullanılması oldukça yaygındır. Solucan balıklar için çok verimli bir yemdir. Hareketli olduğu için balıkların dikkatini çekmesi daha kolaydır. Üzerindeki parıltılar sayesinde suyun içinde kendini kolaylıkla belli etmektedir.

Solucan Yetiştirmede Nelere Dikkat Edilir

Solucan yetiştirmede suyun birikmediği yer seçilmelidir. Solucanlar toprağın sarsılmasından ve rüzgardan olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle yapılacak solucan havuzlarının, demiryolu ve otobandan uzak olması, rüzgarın estiği istikamete göre yapılması gerekmektedir. Ayrıca havuzlar iğne yapraklı ağaçlardan da olumsuz etkilenmektedir. Sulama imkanının sağlanması için yakınlarında su bulunması gerekmektedir.

Fosforlu Solucan

Fosforlu Solucan Nasıl Yetiştirilir

Havuza, 3-6 ay dışarda bekletilerek fermante edilen hayvan gübresi seriliyor. Gübreyi sermeden önce, PH (Yüksek asidide) değerinin 8'in üzerinde olmasından dolayı gübre yıkanarak değerin 7'ye düşmesi hedeflenir. Serilen gübreye belli bir kalınlık elde edene kadar solucanlar bırakılır. Her 15-20 günde havuza hayvan gübresi ilave edilir. Su fosforlu solucanların temel yaşam unsurlarından biridir. Sulama sayısı ve yoğunluğu dış sıcaklığa bağlıdır, kurak iklimli bölgelerde sulama sıkça yapılmaktadır.
Ancak dikkat edilmesi gereken konu ise suyun ne çok fazla nede çok az olmaması gerektiğidir. Aynı şekildede küçük kaplarda solucan yetiştirilebilmektedir. Bu işlem için ahşap kaplar tavsiye edilir. Ahşap kaplarda yataklama malzemesi hava alır ve nem birikmez. Fosforlu solucanları yemek artıkları ile besleyebilirsiniz. 450 gr solucan, günlük ortalama 225 gr yiyecek artığı tüketebilir. Süt, et ve yağlı ürünlerle ve hayvan artıkları ile beslemeyiniz. Kabınızı sık sık ve az az nemlendiriniz. 
Diğer canlı yem seçenekleri için buradan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Üyeler "Fosforlu Solucan" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın