Çin Kurdu Nasıl Yetiştirilir?

Canlı Yemler, Çin Kurdu Nasıl Yetiştirilir?

Çin Kurdu Nasıl Yetiştirilir?

Çin Kurdu Nedir?

Son dönemlerde ülkemizde de kullanılmaya ve yetiştirilmeye başlanan ve olta balıkçılığı için özel olarak üretilen yeni tür canlı balık yemidir. Ortam koşullarının uygunluğunun sağlanması durumunda çin kurdunun 15 güne kadar yaşayabilmesi diğer canlı yemlerden en önemli farkını ortaya koymaktadır. Ayrıca diğer benzer canlı yemlere göre yapısının daha sert olması ve iğneden kolay düşmemesi, ayrıca yaymış oldukları kokunun balığı daha fazla cezbetmesi daha verimli avlara olanak sağlamaktadır.

Hangi Avlarda Kullanmalıyım?

Çin kurdu ülkemizde her denizde denenmiş ve mercan, mırmır, kefal, karagöz, barbun, eşkina, çupra ve levrek gibi hemen her tür avda yüksek başarı sağlamıştır. İğnede uzun süre kalabilmesi dip avcılığında da orta seviye su avcılığında da yüksek verim vermektedir.

Çin Kurdunu Evde Üretebilir Miyim?

Doğada yumuşak kumlu olan denizin kara ile birleştiği yerlerde, lağım gibi atıkların denize döküldükleri yerlerde, dibi çamur olan kumluk kıyılarda bulunan çin kurdunu evde üretmek oldukça basittir. Bunun için gerekli olan malzemeler akvaryum gibi bir hacimli kap, deniz suyu, deniz yosunu ve denizden alınmış kaya parçaları, hava motoru, hava taşı ve kuru mayadır. Kuru maya miktarı 1lt deniz suyuna yaklaşık yarım gram maya olacak şekilde olmalıdır.

Suni deniz ortamı sağlayıp yaklaşık 1 hafta suyun oturması ve dinlenmesi için bekledikten sonra evde balık beslenen akvaryumlarda olduğu gibi hava motoru veya hava taşları ile su havalandırılır. Daha sonra bir kereye mahsus satın alınmış veya doğadan temin edilmiş canlı kurtlar kaba atılır. Kabın her tarafı ışık geçirmeyecek şekilde kapatılır ki kapalı ve karanlık ortamda kurtlar daha fazla miktarlarda ürer ve büyürler. Yaklaşık bir aylık bir sürenin sonunda yeni kurtlar yem olarak kullanılmaya başlanacak duruma gelecektir.

Canlı Yem Ömrü Nasıl Arttırılır?

Canlı yemler için en uygun sıcaklık 8 ile 12 derece arasındadır. Eğer çin kurdunu satın aldıysanız tuzlu su mümkünse deniz suyu içerisinde muhafaza etmeniz ömrünün daha uzun olmasına olanak sağlayacaktır.

Üyeler "Çin Kurdu Nasıl Yetiştirilir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın