Canlı Teke Yemi İle Hangi Balıklar Tutulur?

Canlı Yemler, Canlı Teke Yemi İle Hangi Balıklar Tutulur?

Canlı Teke Yemi İle Hangi Balıklar Tutulur?

CANLI TEKE YEMİ İLE HANGİ BALIKLAR TUTULUR?

Balık avında kullanılan doğal yemler, avcılar için oldukça önem taşımaktadır. Canlı teke yemi, birçok balığın severek yediği yemlerden biridir. Özellikle canlı olması av verimliliğini artırır.

Canlı Teke Yemi Nedir?

Karidese benzeyen deniz canlıları teke diye adlandırılır. Ülkemizde bu gruba giren birkaç tür mevcuttur. Otlu yerlerde kepçelerle toplanır. Teke, yumuşak yemlerdendir. Bu nedenle oltaya takıldığında küçük balıklarca kolayca parçalanabilir. Bazı bölgelerde çöp balığı, yanıç, teke karidesi olarak ta geçer. Teke karidesi, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz' de bulunur. Ortalama ömrü 3 ila 5 yıl olan bu canlıların dişileri erkeklerden hızlı büyür. Teke karidesinin nüfusu sonbahar mevsiminde çoğalır.

Canlı Teke Yemi İle Hangi Balıklar Tutulur?

Olta avcılarının birçok balık avında olta yemi olarak kullandığı teke, lüfer ve levrek avında iyi iş yapar. Ayrıca dip balığı avlarında da başarı ile kullanılabilir. Canlı olarak kullanılması tercih edilir. Karagöz, eşkina, mercan, tranca, orfoz, lipsoz gibi balıklarda da güzel verim alınır.

Canlı Teke Oltaya Nasıl Takılır?

Canlı teke yemini iğneye takarken dikkat etmeniz gerekmektedir. Yemin uzun süre canlı kalması oldukça önemlidir. Yemin kafasına fazla iğneyi yaklaştırmamak gereklidir. Kuyruk kısmına yakın bir yere iğneyi kere geçirin ve diğer taraftan çıkmasını sağlayın. Uzun süre canlı kalacaktır.

 

Üyeler "Canlı Teke Yemi İle Hangi Balıklar Tutulur?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın