Yılan Balığı

Balık Türleri, Yılan Balığı

Yılan Balığı

Nehirlerde yaşayan bu balık türü, üreme zamanı geldiğinde denizlere giderek yumurtalarını bırakır. Yılan balıkları genellikle 1,5 metre uzunluğunda ve 3,5-4 kg ağırlığındadır. Vücut yapıları nedeniyle yılana benzediğinden ismini buradan alır. Yılan balıkları 15 yıl kadar yaşayabilir. Yılan balıklarının yüzgeçleri uzun olup, kuyrukları ile birleşir. Yılan balıklarının bataklık yılan balığı ve elektrik yılan balığı olarak bilinen türleri mevcuttur. Dünyada bilinen 23 çeşidi vardır. Bunların sadece bir tanesi tatlı suda yaşarken, geriye kalan türleri okyanuslar ve denizlerde yaşamaktadır. 

Yılan balıklarında özellik olarak alt karınlarında yüzgeçler bulunmadığı gibi bir çok türünde balık pulları da bulunmamaktadır. Derileri yılanı andıran kaygan bir yapıya sahiptir. Tatlı sularda yaşayan yılan balıkları türlerinin renkleri genellikle kahverengi ve gri okyanus ve denizlerde yaşayan türlerinin renkleri ise yeşilimsi olur. Yılan balıklarının kuyruk kısımları çok sert olduğundan yuvalarını kuyrukları ile yaparlar. Besin kaynakları küçük balıklar, solucanlar ve yengeçlerdir. Bu balıkların çeneleri ve dişleri çok sağlamdır.

Zehirli Yılan Balıkları

Yılan balıklarının bazı türleri zehirlidir. Bu zehirli türler, genellikle Orta Amerika Atlantik denizleri ve Akdeniz’ de yaşayan Moray yılan balığı türüdür. Yumurtlama dönemi oldukça verimli geçer. Bir yılan balığı yaklaşık 8 milyon yumurta bırakabilir. Tatlı suda yaşayan türlerine Anguilledae ismi verilir. Bu türler, üreme zamanı denizlere göç eder. Yılan balığı türleri arasında en çok bilinen türler Amerikan ve Avrupa yılan balığı türleridir. 

 

Üyeler "Yılan Balığı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın