Uskumru

Balık Türleri, Uskumru

Uskumru

Uskumru (Scomber Scombrus) Japonya, Kuzey Amerika sahilleri, Kuzey Denizi Akdeniz, Ege Denizi, Marmara Denizi ve Karadeniz’de yaşayan uskumrugiller familyasından bir deniz balığıdır. Genellikle sürüler halinde yaşarlar. Aktif olarak gündüz gezerler.

İğ şeklinde bir vücut şekline sahip olan uskumrunun sırt kısmından aşağıya doğru inen mavi-yeşil lekeli, karın bölgesi ise açık gri renklidir.

Büyüklüklerine göre en küçüğüne kalinarya, 20 cm den büyük ve yağlı oldukları dönemde olanlarına uskumru, 25 cm den büyük olanlarına ise çiroz adı verilir.

Yaklaşık 12 yıl yaşayan uskumru yaz aylarında Karadeniz’de yaşar. Ekim ayı başlarında Marmara Denizi’ne inerek üreme evrelerini burada geçirirler. Genellikle sığ kıyılara yakın yerleri üreme alanı olarak seçerler. Dış yumurtlama ile üreyen uskumrunun kuluçka süresi 4-6 gün kadardır.

Yaklaşık 20-25 cm büyüklüğe erişen uskumru üreme döneminden sonra Çanakkale Boğazı’ndan Ege Denizi’ne oradan da Akdeniz’e kadar inerler. Burada avlanma oranı daha az olduğundan dolayı 50-60 cm kadar büyüklüğe erişirler. Göçmen bir balık olmasına rağmen Akdeniz’e inen uskumru daha sonra geriye dönmez.

Öncelerde denizlerimizde oldukça bol miktarlarda bulunan uskumru bilinçsiz avlanma neticesinde günümüzde neredeyse adet ile avlanır hale gelmiş ve Marmara Denizi’nde Silivri civarında ve Sivri Adası’nda avlanabilmektedir.

Ülkemiz sularında avlanabilen uskumrunun yağlı eti, denizlerimizin tuz oranının Kuzey Denizi gibi denizlere oranla daha az olmasından dolayı, diğer açık denizlerde bulunan akrabalarından daha lezzetlidir. En lezzetli olduğu yağ oranının yüksek olduğu eylül-ocak arasındaki dönemdir.

En çok kolyoz balığı ile karıştırılan uskumrunun kolyozdan en belirgin farkları renginin daha açık olması, kuyruğunun V şeklinde ve içinin boş olması ve gözlerinin oldukça küçük olmasıdır.

Çok sayıda doğal düşmanın olan uskumrunun başlıca düşmanları pelikan gibi deniz kuşları, balinalar, köpekbalıkları, yunuslar gibi yırtıcı balıklar ve kaplumbağa, denizaslanı gibi diğer deniz canlılarıdır.

Üyeler "Uskumru" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın