Pirana

Balık Türleri, Pirana

Pirana

Pirana (Piranha)

Güney Amerika’da Amazon havzasında ve etrafındaki Orinoko gibi ırmaklarda yaşayan, büyük sürüler halinde bulunan küçük ama saldırgan, etobur veya otobur olan balık türüdür.  Piranalar sadece tatlı suda yaşarlar ve deniz gibi tuzlu sularda yaşayamazlar. Birkaç türü oldukça tehlikeli ve çok saldırgandır fakat pacu gibi otobur piranalar saldırgan bir tutum sergilemezler. Sanılanın aksine her şeye hesapsızca saldırmayan pirana Amazon’un temizlenmesi için oldukça önemli olan leşlerin hızlıca tüketilmesi görevini yerine getirirler.

Boyut olarak en büyük tür olan ve Brezilya’da yaşayan kara pirana 65 cm büyüklüğe erişebilir.

En belirgin fiziksel özellikleri sivri, çok keskin ve iri olan dişleridir. Kuvvetli kas grupları ile desteklenen çene keskin dişleri ile avına sıkıca sarılıp büyük parçalar koparabilir. Yüzlerce hatta binlerce üyeden oluşan sürüler halinde gezen ve avlanan pirana son derece yırtıcıdır ve suya düşen kapibara, hatta sığır gibi hayvanlara saldırdıkları bilinir. Ancak bilinenin aksine çoğu pirana etobur değildir ve meyve, çiçek, tohum gibi bitkisel ürünler tüketirler.

Pirana Saldırgan Mıdır?

Ailesine oldukça bağlı olan pirana konu kan ve açlık olduğunda hiçbir şeyi göz önüne almaz. Yaralı olan hayvan annesi dahi olsa anne pirana artık sadece yaralı bir avdır ve annesini yer. Özellikle çok aç olduklarında ve üreme dönemlerinde oldukça saldırgandırlar. Bu dönemlerde gerçekten devasa sürüler oluştururlar. Üreme konusunda dişiler yumurtları bitkilere bırakırken döllenme işleminden sonra yavruların yumurtadan çıkıp gelişmesi süresi boyunca erkek pirana koruma görevini üstlenir. Sadece 4-5 pirana türü çok saldırgan ve tehlikelidir.

Piranalar Nasıl Beslenir?

Kara pirana gibi oldukça saldırgan olan piranalar sürü halinde olduklarında avlanarak beslenirler. Sürü küçük ise ilk başta ava direk saldırmazlar. Avın korkup kaçmasını engellemek için uzak dururlar. 1-2 küçük yaklaşmadan sonra ilk ısırık ile birlikte avı saliseler içerisinde tamamen yok ederler. Sürü halinde avlandıklarında ise avın bu kadar da süresi olmayacak ve sürü direk saldırı ile avı kısa süre içerisinde yiyecek şekilde avlarını devam ettirirler.

Serrasalmus türü piranalar ise parazit gibi yaşarlar. Kendinden daha büyük yırtıcı ile birlikte yaşarlar ve büyük yırtıcının avını parçalaması esnasında kaptıkları küçük parçalar ile yetinirler.

Üyeler "Pirana" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın