Manta Vatozu

Balık Türleri, Manta Vatozu

Manta Vatozu

Manta Vatozları (Manta Birostris)

Manta vatozları köpekbalıkları ile aynı familyadan olsa da fiziksel olarak çok farklı bir balık türüdür. Geniş kanatları, çok belirgin boynuz benzeri çıkıntıları, siyah sırt ve beyaz alt kısımları ile oldukça havalı bir balık olan manta vatozları genellikle Atlantik Okyanusu’nda, Amerika’nın doğusundan Brezilya’nın batısına kadar olan tropikal sularda yaşarlar. Genelde okyanusların üst uzantıları, bazen haliçler hatta nehirlerde de görülebilen vatozlar ülkemizde son günlerde Akdeniz ve İzmir açıklarında avlanmaları nedeni ile adlarından sıkça bahsettirmektedirler.

Gövdelerinden çok daha büyük kanatlara sahip manta vatozları ortalama 5 metre büyüklüktedir fakat 7 metre büyüklüğe erişenleri tespit edilmiştir. Yaklaşık olarak 1400 kilogram ağırlığa erişebilirler. En iri vatoz cinsi olmasına rağmen genelde su içerisindeki planktonları süzerek veya küçük balıkları avlayarak beslenirler. Vatozların sadece alt çenelerinde diş vardır ve yaklaşık olarak 270 adettir.

Denizin bu dev ve narin canlıları genellikle yalnız yaşarlarken bazen ufak sürüler oluşturdukları da gözlenmiştir. Yılın herhangi bir döneminde çiftleşebilen vatozlarda dişiler yılda sadece 1 yavru dünyaya getirir. Gebelik dönemi 13 ay yaklaşık olarak 395 gün sürer.

Bir pelerinin dalgalanması veya bir yarasanın havada uçuşu gibi su içerisinde hareket eden manta vatoz balığı yakaladığı ivme ile su yüzeyinin 1,5-2 metre üzerine kadar sıçrayabilir.

Oldukça iri ve muntazam ağırlığa sahip vatozların irilerini olta ile yakalamak neredeyse imkansızdır.

Üyeler "Manta Vatozu" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın