Mandalina Balığı

Balık Türleri, Mandalina Balığı

Mandalina Balığı

Mandalina Balığı (Synchiropus)

Mandalina balığı mandarin balığı da olarak bilinir ve parlak ve çok renkli bir tuzlu su balığıdır. Batı Pasifik Okyanusu’nda özellikle Ryukyu Adaları ve Avustralya’da bulunan mandalina balığı özellikle profesyonel akvaryumcuların tercih etmesi gereken bir balık türüdür. Yavaş hareket eden ve yaşama alanı olarak belirledikleri bölgelerin dışına çıkmayı pek tercih etmeyen mandalina balığı deniz dibinde beslenmeyi tercih ettiği için çok kolay görünmezler. Mandalina balıklarının 10 cinsi ve 182 den fazla türü vardır. Renklerinin kaynağı mavi kromozoforlar ve pigment içeren hücrelerdir.

Mandalina balıklarının erkeklerini dişilerinden ayıran en önemli özellikler daha renkli ve büyük olması ve sırt yüzgeçlerinin dikenli olmasıdır.

Mandalina Balığı Nasıl Beslenir?

Özellikle profesyonel akvaryumcular tarafından beslenilmesi uygun olan mandalina balığı, yeme konusunda oldukça seçici olması ve yavaş hareket etmesi nedeni ile oldukça zorlu bir balıktır. Podlar ile beslenen mandalina balığı besleyecek olanlar aynı ortama kesinlikle yırtıcı bir tür ve mandalina balığının yeme alışkanlığı ile benzer beslenme özelliği gösterecek rakipleri beslememelidirler. Aksi takdirde kısa süre içerisinde mandalina balığı beslenme konusunda sorun yaşayacaktır. Ayrıca podların üremesi için canlı kaya varlığı olması işinizi bir nebze kolaylaştıracaktır. Akvaryumdaki suyun tuz oranı 1.02, ph değeri  8.2 ve sıcaklık ise yaklaşık 25°C olması uygun olacaktır.

 

Üyeler "Mandalina Balığı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın