Lipsoz Balığı

Balık Türleri, Lipsoz Balığı

Lipsoz Balığı

Lipsoz, Lipsos,İskorpit ya da Scorpaena scrofa, Scorpaenidae familyasından bir balık türüdür. İskorpit balığını andırır. Eti çok lezzetlidir. Atlas Okyanusu'nda ve Akdeniz'de yaşar. Boyu ortalama 30 cm, ağırlığı ise 3 kg kadardır. Yazın sahillerin sığ ve kayalık bölgelerinde yaşar. Kışın ise derin sulara çekilir. Lipsos balıkları sıcak ve ılık denizlerimizin sahil kıyılarından 1000 m. ye kadar inen derinliklerde, bitkilerle örtülü taşlık, çakıllı ve kumlu düzeylerde yaşar. Eti çok lezzetli ve faydalıdır. Et yiyen bir balık olan Lipsos ilkbahar aylarında ürer. Yaklaşık 3.000 yumurta döker. 

İskorpit Lipsoz Ayrımı

Aynı aileden olan Lipsoz ve İskorpit  aslında akrabadır. Farkları, iskorpitin lipsoza göre daha küçük olması ve renginin koyuluğudur. 

Lipsoz Balığı Zehirli Mi?

Lipsoz Balığının dikenleri çok zehirlidir. Bu nedenle yakalandığında dikkat edilmelidir. Görünüşü ürkütücü olan bu balığın dikeninin batması gibi bir olay yaşarsanız ağrıyan bölgenizi ateşe doğru yaklaştırın ve sıcak tutun. Eğer kan var ise yarayı bıçakla genişletip mümkün olduğunca kan akıtmaya çalışın. Kafa büyük olan İskorpit balığında, sayısız diken ile girinti ve çıkıntı vardır. Vücut rengi koyu kırmızıdan, açık pembeye kadar değişme gösterir. Göğüs yüzgeci fazla geniş ve yuvarlaktır. Birinci sırt yüzgecinde onbir, anüs yüzgecinde üç, karın yüzgecinde ise bir dikeni zehir taşır.

Lipsoz Yenir Mi?

Lipsos balığının özellikle çorbası çok lezzetli olur, yemeklere de ayrı bir lezzet katar. İskorpit Tava, İskorpit Sote, İskorpit Buğulama, Lipsoz Tava, İskorpit Güveç en çok tercih edilen yemeklerdendir. 

 

Üyeler "Lipsoz Balığı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın