Lapin Balığı

Balık Türleri, Lapin Balığı

Lapin Balığı

Lapin Balığı (Lapridae)

Lapin balığı, sıcak ve ılık denizlerde yosunlarla ve bitkilerle kaplı taşlıkların 3-35 m derinliklerinde yaşamaktadırlar. Labridae familyasına ait bir balık türüdür. 

Lapin Balığı Avında Hangi Avlar Kullanılmaktadır?

Genel olarak lapin balığı avında midye kullanılmaktadır. Klasik olarak midyeyi kesmelisiniz ve kurutarak iğneye takmalısınız.

Kullanabileceğiniz Olta:

Çok karmaşık düzenek değildir. 0.30 mm kalınlığında misina ucuna bağlayacağınız en fazla 10 numara sinek iğneyle olta düzeneğinizi tamamlamış olursunuz. Bu düzenekte kamış/makara kullanmamalısınız. El oltası şeklinde kullanmanız gerekmektedir. Hazırladığınız yemi kabuğuyla birlikte bütün halde iğneye takarak avlamalısınız. Bunu yaparken iğneyi tendon balığına etin beyaz kısımları dolayıp esas ete saplamalısınız. Tendon kullanılmasının nedeni yemin aşağı inerken sağlam şekilde inmesini sağlamaktır. Düşmeyeceğinden emin olduktan sonra kabuğuyla beraber suya indirip bekleyerek avlamalısınız.

Lapin Balığı Avlarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

Balık vurulduktan sonra hemen hızlı bir şekilde tasmalamanız gereklidir. Eğer aksi olursa sert çene yapısından dolayı balığı yakalama şansınız azalacaktır. Çok zeki ve iyi gören balık türü olduğu için iğnenizi saklamayı ve ince misina kullanmanız gerekmektedir. Küçük iğne seçimindeki amaç balığın yemi sömürerek yemeye çalışmasını sağlamasıdır. Ağzına aldıktan sonra tekrar emer şekilde yemeye çalışıldığı için iğnenin ağza girmesi gerekmektedir.

Lapin Balığı Çorbası:

Malzemeler:

Tuz

2 adet patates yada isteğe göre alternatif olarak un kullanabilirsiniz

1,5 kg lapin balığı

2 adet orta boy soğan

½ demet maydanoz

Defneyaprağı

2 diş sarımsak

1 havuç

Yapılışı:

1,5 kilo lapin balığını güzel bir şekilde temizlemelisiniz. Çorba yapacağınız sudan biraz fazla su koymalısınız. Bu suyun içine dörde bölünmüş iki orta boy soğanı, yarım demet maydanozu koymalısınız. Suyu koyulaştırmak için un kullanmamalısınız. Ve iki patates, 2 diş sarımsak, tuz, defneyaprağı koyulmalıdır. Malzemeler iyice pişinceye kadar kaynatılmalıdır. Temiz bir kaba suyunu süzüp içindeki malzemeleri de ezerek suyun içine atmalısınız. Balıkların kılçıklarını ayıklayıp balığın etini de didikleyerek suyun içine atmalısınız. En başta patates koymadıysanız eğer patatesi ve havucu da rendeleyip koymalısınız. Birazda un koyarak yağda hafifçe kavrulmalıdır. Daha sonra servise hazır hale gelmiş olur.

Üyeler "Lapin Balığı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın