Kefal

Balık Türleri, Kefal

Kefal

Bilimsel adı mugilidea olan kefal balığı sürüler halinde ve çoğunlukla sığ sularda yaşar ve çok hızlı hareket eder. Yandan biraz basık ve uzun bir vücut şekli vardır. Küçük bir ağız yapısına sahip olan kefal balığında diş ya hiç yoktur ya da oldukça küçük yapıdadır.
Sikloid pullarla tamamen örtülü olan vücutlarında yan çizgi bulunmaz. Birincisi daha kısa iki adet dorsal sırt yüzgeci bulunur. Solungaçların arkasında ve diğer balık türlerine göre oldukça yüksek seviyelerde bulunan pektoral yüzgeçler ise balığa yön vermede önemli işleve sahiptir.
Doğal besin kaynakları alglerdir fakat omurgasızları da tüketirler.
Ülkemizde bulunan kefal türleri has kefal veya topan kefal, dudaklı kefal, inci kefal, mavraki veya diğer adı ile sıçrayan kefal, tatlı su kefali, bıldırcın kefali, mavi kefal, altınbaş kefal, amudeya kefal, sarıkulak kefal, ince dudaklı kefal veya pulatarina, rus kefalidir.
Tatlı su kefali nasıl yakalanır yazısına buradan ulaşabilirsiniz.
Özellikle nehir ağızları ve haliçlerde sıklıkla rastlanılır, 3-4 yaşına eriştiğinde üreyebilirler. Bir defada suya 3 milyon adet kadar yumurta bırakılar.
Ortalama olarak 40-50 cm büyüklüğünde olan kefal için bugüne kadar tespit edilmiş en büyük boyut 1.2 metre ve yaklaşık 12 kg ağırlıktır. En fazla 16 yıl yaşadığı tespit edilmiş.
Ülkemizde yasal avlama boyu 20 cm olarak belirtilmiştir. Fakat bu kriter has kefal ve sarıkulak kefal için 30 cm ve amuderya kefali için 35 cm olarak farklılık göstermektedir.

Kefal

Kefal Balığı Nasıl Avlanır

Kefal avı söylenenin aksine oldukça zahmetli ve bir o kadar zevkli bir avdır. Her avda olduğu gibi bu avdada en önemli unsur doğru mera ve sabırdır. Doğru merayı tespit ettikten sonra avınızın daha verimli olması için mutlaka merayı yemlemenizi öneririz. Yemleme neticesinde balık kendisini gösteriyorsa bilin ki doğru yoldasınız.
Avlanılacak yeri yemlemede kullanılan en temel malzeme bayat ekmeği yoğun kıvama getirilmesi ile elde edilen mazmuzdur. Avlandığınız bölgeye 10-15 dakika aralıklarla 1-2 kaşık mazmuz atmanız avın bereketli geçmesi açısından oldukça önem taşımaktadır.
Avlak yerinin verimliliği ile aynı paralelde çapariye dahi takılabilen bu balık için en ideal olta takımlarının başında Kıbrıs takım gelmektedir. Kıbrıs oltası nedir yazısına buradan ulaşabilirsiniz.
Genel olarak 2 tip Kıbrıs takım vardır. Bunlardan biri mantarlı Kıbrıs takımdır ki mantar üzerine sarılı iğnelerin ucuna yumuşak yemler takılır ve mantarı aşağıya çekebilecek ağırlıktaki bir kurşun sayesinde takım suya batırılır. Üzerindeki ekmek veya kurt benzeri yeme saldıran balık mutlaka iğnelerden birine takılacaktır ve avınızı başarı ile sonlandırmanız kaçınılmaz olacaktır.
Bir başka yöntemde ise yine Kıbrıs iğne takımını direk olarak taze ekmeğin üzerine iğnelerin ağzı yukarıya gelecek şekilde dolayarak yapabilirsiniz. Buradaki önemli nokta ise ekmeğin taze olması ve kabuk kısmının rulo şekline getirildiğinde içeride kalmasıdır.
Kıbrıs olta dışında kullanılabilecek bir diğer yöntem ise şamandıralı takımdır. Bu takımın hazırlanışı ise şöyledir; kamışın uzunluğu ile orantılı olarak belirli uzunlukta ki kamış 4 metre ise yaklaşık 4 metre, kamışınız 6 metre ise 6 metre civarı uzunlukta 0.28-0.30 beden misinası kullanılır. Misinanın en başına sabit fırdöndü takılır. Fırdöndüden yaklaşık 1 metre sonrasına stoper geçirilir.
Daha sonra 1 gezer şamandıra ve sonrasında da ikinci stoper takılır. İki stoperin arasındaki mesafe ortalama 1 metreden az olmamalıdır. Sonrasında şamandıranızın özelliğine göre 4-10 gram ağırlığında gezer kurşun ve son olarak yine sabit bir fırdöndü takılır. Kurşunun stoper  ve sabit fırdöndünün üzerinden atlamayacak özellikte olmasına dikkat etmelisiniz.
Son olarak 5-6 iğneli takımı fırdöndümüze takıyoruz. Yem olarak yine taze ekmek kullanabilirsiniz. Fakat ekmek içinin taze kalmasına dikkat etmelisiniz. Balık yemi emerek almaya çalışacağı için iğnenin ucu mutlaka açıkta kalacak şekilde takılmalıdır.

Dudaklı Kefal

Kefal avının başarılı olmasındaki en belirleyici unsur ise kullanacağınız iğnelerdir. Küçük bir ağız yapısına sahip kefal, kullandığımız yemde örneğin ekmekte önce yemi emer ve sonrasında koparmaya çalışır. Koparma işleminde eğer iğnemiz yeteri kadar sivri değil ise av hüsranla sonuçlanabilir.
Bunun için iğnelerimiz mutlaka yeteri sivrilikte, uygun boyutlarda tercihen küçük, çelik ve parlak çapraz iğne olmalıdır. İğnenin parlaklığı balığın dikkatini çeker ve iğnenin üzerine atlamasına sebebiyet verir. 

Kefal Balığı Yenir mi

Oldukça çevik ve zeki olan bu balık bir o kadar cesur ve temkinlidir. Her balıkta olabilecek kadar yapısında alüminyum ve civa bulunmaktadır.
Her şeyi yer ve bu sebeple pis bir balıktır söylemi rivayetten öteye gitmezken dayanıklı biyolojik yapısı sayesinde çok da temiz olmayan yerlerde de avlandığı görülmüştür.  Hangi balık olursa olsun açık denizde, temiz bir dere veya akarsuda tutulmuşsa veya güvenilir bir yerden satın alınmışsa tüketilmesinde hiçbir sakınca bulunmaz.

Kefal Nasıl Pişirilir

İlk önce balığımızı güzelce temizleyip bol su ile yıkıyoruz sonrasında iyice süzüyoruz. Zeytinyağı, tuz ve limon karışımında 1-2 saat marine ederek sos içerisinde bekletilen balığımızı bol zeytinyağında kızartıyoruz.
Tercihen mısır ununa da bulandırılarak yine zeytinyağında da kızartabileceğiniz beyaz ve oldukça lezzetli bir ete sahiptir.
Unutulmasın ki denizden babam çıksa yerim diyen bir neslin çocuklarıyız.
Afiyet olsun.

Üyeler "Kefal" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın