Kaya Balığı

Balık Türleri, Kaya Balığı

Kaya Balığı

Kaya Balığı (Gobiidae)

Hemen her denizde yaşayabilen ve tatlı sularda da bulunan kaya balıkları 200 den fazla cinse ve alt türleri ile 2000 den fazla türe sahiptir. 1 cm’den küçük ya da 40 cm’den büyük olabilirler. Dünyada yaşayan en küçük omurgalı canlı türü bu ailenin bir mensubu olan Cüce kayabalığı’dır. Su sıcaklığı ile doğru orantılı olarak 1 ile 10 yıl arasında yaşayabilen kaya balıkları ılıman ortamlarda daha uzun süre yaşarlar. 

Kaya Balığı Nerede Yaşar?

Kaya balıkları kayalıklardaki kovuklarda ve etrafında yaşadığı için bu isimle anılırlar. Daha çok sığ suları, mercan kayalıklarını, deniz havuzlarını yaşam alanı olarak tercih ederler. Az sayıda kaya balığı tamamen tatlı sularda yaşamaya adapte olmuş olan Asya Kayabalığı, Avustralya Çöl Kaya Balığı ve Avrupa Tatlı Su Kayabalığıdır. Renklerinden dolayı evlerimizde ki akvaryumlarda da tercih edilen bir balıktır.

Kaya Balığı Nasıl Ürer?

Yumurtlama yolu ile üreyen kaya balıklarında dişiler yumurtalarını mercan, kaya veya bitki üzerine bırakır. Döllenme işlemi olduktan sonra yumurtaları yırtıcılardan korumak için dişi bir tortu ile üzerlerini örter. Birkaç gün içerisinde yumurtalardan çıkan larvalar ilk başta şeffaftırlar ve yaşadıkları ortama göre zamanla renklenmeye başlarlar. Yavru kaya balığı sıcak sularda yaklaşık 1 ay içerisinde yetişkin boyutlarına erişirken bu süre serin sularda 2 yıla kadar uzayabilir. 

Kaya Balığı Yenir Mi?

Genel olarak görünüşleri nedeni ile avlanma esnasında sıkça karşılaşılan bu tür pek de tercih edilmez. Fakat bilinenin aksine oldukça lezzetli bir balık türüdür. Bu ailenin üyelerinden Mezgit, Morina gibi türler oldukça lezzetli ve ticari değeri olan balıklardır.

İskorpit, Trakonya, Balon Balığı gibi zehirli türleri de mevcut olup soframıza dahil ederken temizleme esnasında zehirli iğnesine dikkat edilmeli ve zehir kesesinin de temizlenmesine özen gösterilmelidir.

Üyeler "Kaya Balığı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın