İzmarit Balığı

Balık Türleri, İzmarit Balığı

İzmarit Balığı

İzmarit Balığı Yararları Nelerdir Ve Nasıl Pişirilir?

İzmarit balığı nam-ı diğer boklu kebap (istrongilos); kayalık ve yosunluk yerlerde yaşayıp, kış aylarında 60 kulaç derinliklere kadar inip, yaz aylarındaysa kıyılara kadar sokulabilmektedir. Sığ sularda gözle görülüp takip edilebilmektedir. Çok kurnaz bir balık türüdür. Vücudu yassı ve geniş biçimdedir. İki sırt yüzgeci birleşik olur. Vücudunun her iki yanında kare şeklinde siyah lekeler bulunmaktadır. Karnı ve yanları beyaz, sırtı da dalgalı kahverengi şeklindedir. Denizlerimizin yerli balıklarından olduğunu söyleyebiliriz. Ortalama 15 cm boylarında olmaktadırlar. Yanlardan basık şekilli olup oldukça sert derili bir balık türü olduğunu söyleyebiliriz. Deniz solucanı, istiridye, midye, deniz solucanı, balık yumurtaları ve planktonlarla beslenmektedirler.

İzmarit Balığının İçerisindeki Vitamin Ve Mineraller:

Eti oldukça çok lezzetli olan izmarit balığı, vitamin ve mineral bakımından da zengindir. İçerisinde; A, B1, B2,D ve E vitaminlerinin yanı sıra iyot, çinko, kalsiyum ve bolca fosfor bulunmaktadır. Yağlı bir balık olduğundan çoklu doymamış yağ asitleri bolca bulunur.

İzmarit Balığının Faydaları Nelerdir?

  • Kan şekeri seviyesini düzenlemekle birlikte şeker hastaları için yararlı olmaktadır.
  • Bol miktarda fosfor barındırmakla birlikte göz sağlığı için yararlı olmaktadır.
  • Haftada iki kez yediğiniz takdirde toksin düzeyini aşağıya çekmektedir.
  • İçerisinde çinko ve kalsiyum gibi madensel tuzlar sayesinde kemikleri güçlendirmektedir.
  • İzmarit balığı yağlı balıklardan olduğundan dolayı bol miktarda protein içermektedir. İçerisinde karbonhidrat ve şeker bulunmadığı için sindirimi kolaylaştırmaktadır.
  • Vücudun özellikle kış aylarında daha çok gereksinim duyduğu B1,B2, B12, A ve D vitaminlerini içeren izmarit balığı mevsimsel hastalıklardan korunmada yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.
  • Ülkemizde yaygın olarak görülen kalp ve damar hastalıklarına karşı özelliklede damar sertliğinin önlenmesinde çok faydalı olduğu gözlenmiştir. Ayrıca kalp ritmini de düzeltmektedir.

Domates Soslu İzmarit Kızartma Tarifi:

Malzemeler:

1,5 kg izmarit balığı

2 soğan

Ayçiçeği yağı

Tuz

Maydanoz

1 çay bardağı kuş üzümü

1 çay bardağı çam fıstığı

1 çay kaşığı toz şeker

1 tatlı kaşığı toz tarçın

3 adet domates

1 çay bardağı zeytinyağı

Defneyaprağı.   

Yapılışı: İzmarit balıklarını temizleyip bol suda yıkadıktan sonra bir süre tuzlu suda bekletiyoruz. Daha sonra ayçiçeği yağını tavada ısıtıp balıkları kızartıyoruz. Soğanları piyaz doğrayıp zeytinyağını da tavada ısıtıp soğanı soteliyoruz. Domateslerin kabuklarını soyup halka şeklinde doğradıktan sonra soğanları da ilave ediyoruz. Ve kuş üzümü, fıstık, tarçın, defneyaprağı ve şeker ilave edilip domatesler yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz. Balıkları hazırlamış olduğumuz bu karışımın üzerine alarak 2-3 dk pişiriyoruz. İnce kıyılmış maydanozu da en üste serptikten sonra izmaritlerimiz servise hazırdır. Afiyet olsun.

Domatesli Barbunya buğulama tarifi için tıklayınız.

Üyeler "İzmarit Balığı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın