İskorpit

Balık Türleri, İskorpit

İskorpit

İskorpit Nedir? (Scorpaena Porcus)

İskorpitgiller familyasının en bilinen türü olan iskorpit ılıman denizleri seven, en fazla 35 cm e kadar büyüyen, ortalama 20-25 cm boylara erişebilen, başı ve ağzı oldukça büyük, çirkin görünümlü olan, beyaz ve oldukça lezzetli eti olan, zehirli dikenlere sahip tehlikeli bir balık türüdür. Genellikle kahverengindedir.

Ülkemiz denizlerinin hemen hepsinde yaşayabilen, kumluk ve kayalıkları mesken edinmiş olan iskorpitin kafası girintili çıkıntılı ve vücudunda birçok zehirli dikeni olan iskorpit özellikle acemi avcılar için oldukça tehlikelidir. Karın yüzgecinde bir, anüs yüzgecinde üç ve sırt yüzgecinde onbir olmak üzere toplamda onbeş zehirli dikeni vardır. İskorpit balığının dikeninin batması durumunda kızarıklık ve şişlik belirtilerini gösterir ve tedavisinde amonyak kullanılır.

İskorpit Ne İle Avlanır?

Genellikle yalnız yaşayan iskorpit balığı kendinden daha küçük balıklar, kabuklular ve omurgasız deniz canlıları ile beslenir.

Hemen her yeme atlayan iskorpit balığını, kıyıdan ve tekneden kayalıklarda veya kumullarda yakalayabiliriz. Halk arasında “sokan balığı” veya “çarpan balığı” olarak da bilinen iskorpit yaz aylarında özellikle ağustos ayında bolca bulunur.

Üyeler "İskorpit" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın