İnek Burunlu Vatoz

Balık Türleri, İnek Burunlu Vatoz

İnek Burunlu Vatoz

İnek Burunlu Vatoz

Vatoz; köpek balıkları ile birlikte chondrichthyes sınıfında yer alan bir balık türüdür. Öz kedi balığıgiller (rajidae) familyasına aittir. Avrupa’nın sığ deniz sularında, Marmara ve Karadeniz de görülmektedirler. Vatoz balıklarının vücudu yassı bir biçimdedir. Sırtları çivili olup beneklidir. Vücutları genellikle kuma gömülüdür. Vatoz balıklarının boyları genellikle erkeklerde 75 santimetreyken, dişi vatozlarda ise 1,30 cm arası uzunluklarda değişmektedir. 180 civarı türlerine rastlanmıştır. Genellikle Küçük kabuklular ve küçük balıklarla beslenmektedirler. Vatoz balıklarının yumurtası zarımsı bir kabukla kaplı olup zeminlere tutunabilmek için ipliksi uzantıları bulunmaktadır. Vatoz balığı bir dip balığıdır. Etinin lezzetli olmadığı bilinmektedir.

İnek burunlu vatozun bilimsel adı Rhinoptera Bonasus’tur. Kıkırdaklı ve zehirli bir balık türüdür. Boy uzunlukları 130 cm, ağırlıkları 15-20 kg’dır. İnek burunlu vatoz balıkları, 13-18 yıl arasında yaşam sürmektedir. İnek burunlu vatozlar büyük kalabalıklarla birlikte uzak mesafelere göç edebilmektedirler. Çok iyi yüzdüğü bilinmektedir. İğnelerinin zehirli olduğu düşünülmektedir. Ama çekingen oldukları için tehlikeli sınıfında değerlendirilmemektedir. Genellikle açık sularda yaşamaktadırlar. İstiridye, ıstakoz, yengeç, büyük salyangozla beslenmektedirler. İnek burunlu vatozlar daha çok tropikal bölgelerde 0-25 mm arası derinliklerde yaşamaktadırlar. Kabuklu besinlerde kabuklarını ezmiş şekilde yumuşak olan tarafların etlerini yemektedirler. Güçlü çeneleri ve dişleri vardır. Bu sayede çok rahat kabukları ezebilirler. Batı Atlantik, Panama ve Ege bölgelerinde yaşamaktadırlar. Akvaryumlarda kuş misali yüzmektedirler. İnek burunlu vatozlar sakin oluşlarıyla oldukça dikkat çekicidirler.

Türkiye’de bulunan birçok akvaryum sayesinde bu balık türlerini yakından görme olanağına sahip olmaktayız. Dünyanın en şirin canlıları arasında yer almaktadır.

Üyeler "İnek Burunlu Vatoz" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın