Hani Balığı

Balık Türleri, Hani Balığı

Hani Balığı

Hani Balığı (Serranidae)

Hani balığı genellikle ılıman ve tropikal denizlerde bulunan, tatlı sularda ve tatlı su-deniz suyunun karıştığı haliçlerde ve denize akan nehir ağızlarında bulunan levrek ailesinin bir üyesidir. Yırtıcı ve etçil bir tür olan hani balığı orta büyüklükte, yarım kiloya erişebilen ağırlıkta ve 25-30 cm büyüklükte olabilir. Genellikle kırmızı renkli veya alacalı, enine çizgileri vardır. Ülkemizde Akdeniz ve Marmara Denizi kıyılarında yaşayan hani balığı ayrıca Atlas Okyanusu kıyılarında kayalık yerlerde ya da derin sularda, çoğunlukla tekil veya küçük sürüler halinde yaşarlar.

Başlıca 6 türü olan hani balığının alt türleri alt çenesi üst çenesinde biraz daha uzun olan asıl hani, yanaklarında yazıya benzeyen desenlere sahip yazılı hani, vücudu esmer beneklerle bezeli benekli hani, rengi daha çok sarıya kaçan sarı hani, sadece Akdeniz’de yaşayan ve parlak renkli olan berber balığı ve iskorpit hanisidir.

Rengi ve desenleri sayesinde oldukça başarılı birer gizleme ustası olan hani balığının sırt yüzgeci sırtından başlayarak kuyruğuna kadar uzanır.

Hem erkek hem dişi olabilen hani balığının yumurtlama dönemi haziran-ekim ayları aralığıdır. Yılın her mevsiminde avlanabilen çok kılçıklı bir balıktır. Fakat hani balığının eti oldukça lezzetlidir.

 

Üyeler "Hani Balığı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın