Gökkuşağı Balığı

Balık Türleri, Gökkuşağı Balığı

Gökkuşağı Balığı

Gökkuşağı Balığı (Melatotaenia Boesemani)

Gökkuşağı balığı (rainbow fish) bir tatlı balığıdır ve ana vatanı Avustralya özellikle Papua Yeni Gine’dir. Nehirler, göller ve bataklıklarda, temiz su olan bölümlerde ve güneşi gören yerlerde yaşarlar. Hem etçil hem de otçul olarak beslenen gökkuşağı balığı sürüler halinde yaşarlar ve oldukça barışçıl bir toplulukturlar.

Ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi akvaryumlarda beslenmesi konusunda oldukça rağbet gören bir türdür. Akvaryumda beslenirken beslenme konusunda, akvaryum bitkilerine, özellikle sert yapraklı bitkiler kullanıyorsanız, zarar vermemesi ve diğer türlerle barışçıl bir tutum sergilemesi sebebi ile tercih edilirler. Ama en önemli özellikleri eşsiz güzellikteki renkleridir.

Son yıllarda deri altına uygulanan boyalarla daha renkli olarak karşımıza çıksa da doğal renkleri ile akvaryum severleri oldukça cezbeden bir balık türü olan gökkuşağı balığı ortalama 10-12 cm kadar büyüyebilirler ve yaklaşık olarak 5-6 yıl yaşarlar. Erkeklerin renkleri dişilere göre daha canlıdır ve dişilerin karın bölgesi erkeğe göre gözle görülür derecede şiştir.

Yumurta ile çoğalan bu egzotik gökkuşağı balığı yumurtlama döneminde 30 ile 60 yumurta dökerler. Üreme dönemlerinde erkeklerin renkleri daha da güzelleşir. Sadece üreme döneminde biraz hırçın olan gökkuşağı balıklarının yumurtaları eşleşme sonrasında mutlaka akvaryumdan ayrılmalıdır.

150 litrelik bir akvaryumda, 25-30°C sıcaklıkta, 8-20°dH sertlikte ve ph değeri 7-8 olan sularda kolaylıkla besleyebilirsiniz. Daha önce bahsettiğimiz gibi sert yapıdaki su bitkilerini kullanmanızı öneririz.

Üyeler "Gökkuşağı Balığı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın