Fener Balığı

Balık Türleri, Fener Balığı

Fener Balığı

Fener Balığı

Fener Balığı (Lophius piscatorius)

Laphiidae familyasının bir üyesi olan fener balığı deniz ve okyanusların karanlık yerlerinde yaşayan bir balık türüdür. Genelde 300-350 metre derinliklerde yaşamayı tercih eden fener balığı okyanuslarda yaklaşık 3000 metre derinliklerde görülmüştür. Ülkemiz denizlerinde ise Marmara, Ege Denizi ve Akdeniz’de yaşadıkları bilinmektedir.

Fener balığının baş kısmı vücudunun büyük bir kısmını kapsar. Büyük bir kafaya ve ağza sahip olan fener balığının vücudu ise yassı ve basıktır. Balığın sırt kısmında 2 adet yüzgeç ve dikenler bulunmaktadır. Dikenlerden birinin boyutu diğerine göre daha uzundur. Bu uzun dikenin ucunda simbiyos içinde yaşayan bir takım bakteriler denizin karanlık yerlerinde ışık üretmeye yararlar. Bakteriler sayesinde ışık üreten fener balığı ismini bu sayede alır. Balığın dış yüzeyinde birçok balığın aksine pul yoktur ve bu sebeple kaygan bir deriye sahiptir. Bu kaygan deri insan vücuduna zarar verebilecek bir yapıya sahiptir.

Dişi fener balığının ortalama boyu 65-75 cm aralığındadır. 150 cm büyüklüğe erişen dişi fener balıklarına da rastlanmıştır. Fener balıklarının ortalama ağırlığı 50-60 kilo aralındadır. Erkek fener balıkları ise dişisine oranla çok çok küçüktür.

Oldukça çirkin görünüme sahip olan fener balığının tadı çok lezzetlidir.

Fener Balığı Nasıl Avlanır?

Fener balığı kendini gizlemek için çamurlu deniz dibine gömülür ve karanlık sularda hareketsizce avını bekler. Avını kendine çekmek için ışık saçan olta görünümlü dikenini ağzının hemen önüne sarkıtır. Işık saçarak küçük balıkları kendine yönlendirmiş olur. Büyük bir ağza sahip fener balığı avını yakaladıktan sonra arkaya doğru hareket eden esnek, sivri ve kanca benzeri dişleri sayesinde avını midesine ittirir. Av bu dişler sayesinde fener balığından kaçma şansını tamamen yitirmiş olur. Bu avlanma metodunu karanlık sularda gerçekleştiren fener balığı aydınlık sularda ise dikenini bir olta gibi kullanır. Ucunda yem bulundurarak bu yemi sallar ve yeme gelen balıkları yakalar.

Fener Balığının Üremesi

Türkiye sularında bulunan fener balıklarının üreme periyodu martta başlar ve ağustos sonlarına kadar devam edebilir. Çiftleşmek isteyen dişi fener balığı kendine has bir koku salar. Işığa yönelen erkek fener balığı dişiyi ısırır ve dişinin vücuduna kenetlenir. Böylelikle erkek kendi kan dolaşımını dişiye entegre eder. Bu doğanın en fedakar üreme davranışlarından biridir. Erkekler bu kenetlenme süresince sadece sperm üretir. Bu esnada birçok organını kaybeder. Çiftleşme sonunda ise erkek ölmüş olur. Çiftleşme sonunda bir dişi fener balığı yaklaşık olarak 1milyon uzun ve kaygan yumurta bırakır.

Üyeler "Fener Balığı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın