Elektrikli Yılan Balığı

Balık Türleri, Elektrikli Yılan Balığı

Elektrikli Yılan Balığı

Elektrikli Yılan Balığı

Dünyamız, farklı farklı türdeki ve ilginçlikteki canlılara ev sahipliği yapar. Bu ilginç canlılardan biri ve en ilginci de elektrikli yılan balığıdır.
Vücudunda bulunan bezler yardımıyla yüksek voltajlarda elektrik üreterek avlanan veya korunabilen yılan balığını Electrophorus electricus olarak ta anılır. Avlanma ve kendini savunma için 600 volta kadar elektrik üretebilen bu ilginç balık silindirik ve yuvarlak bir vücut yapısına sahip olup, 2 metreye kadar büyüyebilir. 40 kiloya kadar ulaşabilir. Balığın üst tarafı griden koyu kahverengine kadar çeşitlilik gösterirken karın tarafı açık renkteki tonlardadır. Başının iki yanındaki yüzgeçleri kısalıp küçülmüştür ve anal yüzgeci tüm karnı boyunca uzanır, ince bir kuyrukla bütünleşir. Balığın karnında üç çift elektrik üreteci bulunur. Hunter ve Sach’s organları adı verilen bu organlar, balığın ihtiyacı olan elektriğin miktarına göre devreye girerek düşük ya da yüksek miktarlardaki elektrik ihtiyacını karşılar. Bu iki organın yanında, üçüncü olarak bir tamamlayıcı bez yer alır. Bu üç organ balığın vücut kitlesinin büyük bölümünü oluşturur. Elektriği kullanmak zorunda kaldığında, beyninden organlarına giden bir sinyal ile elektrik organlarını harekete geçirir ve ortalama 500 watt enerji salınımı yapabilir. İlginç şekilde özelleşen dokuları sayesinde bu balık, kendisinin yada aynı türden başka bir balığın elektrik şoklamalarından etkilenmez.
Genç olan balıklar zeminde yaşayan omurgasızlarla beslenirken daha büyük ve yetişkin olanlar ise avladıkları diğer balıklarla beslenirler. Eylül ile Aralık ayları arasında sığ su bitkilerine yumurtlayan dişileri dölleyen erkekler, yumurtalar açılana kadar bölgede kalır.

Elektrikli Balık

Elektrik Balığı Çarpmasına Ne İyi Gelir?
Genellikle insanlar arasında elektrikli yılan balığı olarak bilinen bu canlı, tahmin edildiğinden daha tehlikelidir. Elektrikli balık türleri arasında en güçlüsü olarak bilinir. Elektrikli yılan balığının çarpması sonucu ölen veya elektrik akımı sonucu suda bayılan insanların kendilerini kaybederek boğulma ihtimali mevcuttur. Bu balıklar elektrik akımını yiyecek ile elde ederken, hem de tehlike hissettiğinde kendilerini koruma amacıyla kullanırlar. Elektrik vererek sersemlettikleri veya öldürdükleri küçük balıklar ve kurbağalarla beslenmektedirler.
Elektrikli yılan balığı kendi elektriğinden veya aynı tür balıkların elektriklerinden zarar görmemektedir. Genellikle tatlı su balığı olarak bilinen bu balığın, farklı türleri de olduğu yönünde söylemler vardır.
Savunma mekanizmalarının gelişmişliğinden dolayı kolay kolay av olmazlar. Vanderbilt Üniversitesi araştırmalarına göre dünyanın en tehlikeli sıra dışı canlılarından biridir. Balığın ön kısmında organlarının tamamı normal bir biçimde yer almaktadır fakat kuyruk kısmına doğru ilerlendiğinde bir flaş ışığı gibi çalışan elektrik üreten piller gibi kaslara dönüşmüş olduğu görülüyor. Tek seferde 600 volta kadar elektrik verebiliyorlar. Biriken elektrik boşaldığında tekrar elektrik üretip depolanması zaman almaktadır.

Elektrik Balığına Maruz Kalan Kişilerin Alması Gereken Önlemler;
Elektrik balığına maruz kişiler genellikle vücutlarında keskin bir ağrı hissetmektedirler. Çarpıldıktan sonra ilk aşama su iletken bir maddedir ve hemen sudan çıkarılmalıdır. Şuurunu kaybetmiş ve nefes almıyorsa, suni teneffüs yapılmalıdır ve kalp masajı ile desteklenmelidir. (Kalp masajı hakkında bilginiz yoksa ve kalp çalışır durumda ise masaj yapmayınız. Hemen ilk yardım kuruluşlarından yardım isteyiniz. Aksi halde kalbe daha çok zarar verebilirsiniz.) Bu yöntemle kazazedenin solunum sisteminin yeniden çalışması sağlanmaktadır. Elektrik akımının oluştuğu bölgelerde yanıklar oluşmuş ise tespit ediniz ve yapabilecekseniz bakımını yapınız. Yanık bölgeleri suya tutunuz ve ıslak temiz bir bez ile sarınız. Dilin içeri kaçmaması için koma pozisyonuna (yan şekilde yatırılma) getirilmesi önerilmektedir.
Şuurlu ve nefes alıyorsa sakin bir şekilde dinlendiriniz ve bir çay kaşığı yemek sodası, bir çay kaşığı tuzu suyla karıştırıp ilk yarım saat içerisinde içiriniz ve en yakın ilk yardım kuruluşuna ulaşmasını sağlayınız.

Üyeler "Elektrikli Yılan Balığı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın