Dülger Balığı

Balık Türleri, Dülger Balığı

Dülger Balığı

Dülger Balığı (Zeus Faber)

Halk arasında peygamber balığı olarak da bilinen Dülger balığı Türkiye’nin tüm denizlerinde, Atlas Okyanusu, Afrika kıyıları, Güneydoğu Asya, Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda kıyıları olmak üzere geniş bir alanda yaşar. 5 metre ila 400 metre derinliklere kadar geniş bir aralıkta bulunurlar. Daima deniz dibini yakın yerlerde yaşarlar. Ortalama 60-65 cm büyüklüğünde olup 3-4 kg ortalama ağırlığa erişebilen dülger balığı büyük bir ağza, yüksek ve yassı bir vücuda sahiptir. Vücudu ufak pullarla kaplıdır. Genelde kahverengi tonlarından olan dülger balığının orta kısımlarında sarımsı çizgiler mevcuttur. En belirgin özelliği vücudun iki tarafında ve ortasında bulunan içi koyu siyaha yakın ve etrafı açık sarı ile çevrenlemiş çember desenleridir. Vücudu dikenlerle korunmakta olan dülger balığının sırt yüzgecinde 10, anal yüzgecinde 4 tane olmak üzere toplam 14 dikeni mevcuttur. Erişkinliğe ulaşana kadar küçük gruplar halinde bir arada bulunan dülger balığı genelde yalnız yaşar ve avlanırlar.

Dülger Balığı Nasıl Avlanır?

Etobur ve gezici bir balık olan dülger balığı yavaş yüzen bir balıktır. Avlanırken yavaşlığının dezavantajını vücudunun çok yassı olması sebebiyle karşıdan ince düz bir çizgi gibi görünmesi ile kapatır. Yavaşça avına yaklaşan dülger balığı, yeteri kadar mesafede yaklaşıp büyük ağzı ile güçlü bir emiş gücü yaratır ve avını bu vakum sayesinde yutar. Ağzında diş olmadığı için hamsi, sardalye ve uskumru gibi kendinden küçük balıkları yutarak beslenir. Ayrıca kalamar ve mürekkep balığı ile de beslendikleri bilinmektedir. Dülger balığının doğal düşmanları ise esmer köpekbalığı gibi yırtıcı balıklardır.

3-4 yaşlarına erişen dülger balıkları tam erişkinliğe ermiş ve üremeye elverişli duruma gelmiş olurlar. Kış aylarının sonlarında gerçekleşen döllenme olayında erkekler spermlerini dişiler de yumurtalarını suya bırakırlar ve substrat bir üreme gerçekleşmiş olur. Ortalama olarak 12-14 yaşlarına kadar yaşarlar.

Oldukça çirkin bir görünüme sahip dülger balığı, düşünülenin aksine çok lezzetli bir balıktır.

Üyeler "Dülger Balığı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın