Dil Balığı

Balık Türleri, Dil Balığı

Dil Balığı

Dil Balığı (Solea Solea)

Dil balığı birkaç balık ailesine dahildir. Genel olarak Soleidea ailesinin bir ferdi olarak kabul edilir fakat dil balığı ismi benzer diğer balıklarda da kullanılır.

Genelde deniz tabanında kumlu ve çamurlu bölgelerde yaşarlar. 10 ile 40 metre derinliklerde yaşayan dil balığı kış mevsiminde ise 500 metre derinliğe kadar inebilir. 

Vücut yapısı oval ve oldukça yassıdır. Ağız yapısı küçük, gözleri ise kafanın üst sağ tarafında bulunur. 25-30 cm ortalama büyüklükte olan dil balığı en fazla 110 cm kadar büyüyebilir ve ortalama 300-400 gram ağırlıkta olurlar.

Dil Balığı Ne İle Beslenir?

Deniz tabanında yaşayan dil balıkları bulunduğu ortamdaki küçük balıklar, omurgasızlar ve böceklerle beslenirler.

Dil Balığı Nasıl Yakalanır?

Dipte genelde kendini kuma gömerek yaşayan ve avlanan dil balığını avlamak için doğal olarak ortama uygun dip oltası kullanmalıyız. Dip oltasına yem olarak ise tavuk göğsü, solucan, hamsi, kurt gibi yemler kullanmalıyız. İğne olarak küçük iğne, gezer kurşun ve ince misina kullanmamızda fayda var. Rapala arkası kurşun ile dibe dalan küçük sahte yemler de kullanabiliriz. İşin püf noktası yüksek sabır ve mümkün olduğu kadar dikkatli ve yavaş bir biçimde takımı dipten geri çekmektir. Gerisi sizin kısmetinize kalmıştır.

Yakaladığınız dil balığı fotoğraflarınızı paylaşmanız dileği ile hayırlı avlar.

 

Üyeler "Dil Balığı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın