Balina Köpekbalığı

Balık Türleri, Balina Köpekbalığı

Balina Köpekbalığı

Balina Köpekbalığı (Rhincodon typus)

Balina köpekbalığı özellikle tropikalarda olmak üzere tüm denizlerde görülebilen devasa büyüklükte bir köpekbalığıdır. İnsanlar için tamamen zararsızdır. Küçük balıklar ve planktonlar başlıca besin kaynaklarıdır. Gri veya kahverengi renkte olurlar. Vücutlarında küçük noktalar, sarı beyaz ince çizgiler bulunmaktadır. Oldukça küçük dişlere sahiptir.

Dünyamızda yaşayan en iri hayvanlardır. 80 yıl kadar yaşayabilirler. Şimdiye kadar tespit edilen en büyük balina köpekbalığı 13,7 metre uzunlukta ve 36 ton ağırlığındadır. Ortalama olarak 9 metre büyüklüğündedirler. Fakat bu büyüklüğün iki katına erişebildikleri tahmin edilmektedir.

Genelde yüzeye yakın yerlerde 21°C ile 25°C su sıcaklığında yüzerler ve oldukça tembel hayvanlardır.

Balina köpekbalıkları deniz sularını güçlü bir şekilde ağızlarında içlerine çeker ve yine kendi güçleriyle solungaçlarından dışarıya doğru iterler. Bu esnada bir filtreye benzer solungaçlarında toplanan küçük balıklar ve planktonlarla beslenmiş olurlar.

Üreme konusunda ise balina köpekbalıkları yumurtlayarak değil doğurarak ürerler. Doğum esnasında yaklaşık olarak 300 yavru doğar. Rahme yakın yavrular daha büyük olurlar. Doğum olayı gerçekleştikten sonra doğan yavrular 300 metreden daha derinlere inerler. Böylelikle bu derinliklere inemeyen balina köpekbalıklarına rakip ve yem olmaktan kurtulmuş olurlar.

Türün nesli son yıllarda tehlikeli oranda azalmış olup IUCN tarafından koruma altına alınmıştır.

Üyeler "Balina Köpekbalığı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın