Aslan Balığı

Balık Türleri, Aslan Balığı

Aslan Balığı

Ülkemiz Sularının Yeni Ve Zehirli Üyesi Aslan Balığı

Aslen Büyük Okyanus’un batı kesimlerinde ve Hint Okyanusu’nda mercan kayalıklarında yaklaşık 50 metre kadar derinliklerde 17,5-28°C sıcaklıklarda yaşayabilen aslan balığı (lionfish) Süveyş Kanalı’nın açılması, hava ve su sıcaklığının artması ile birlikte Akdeniz sularına girmiştir. Son dönemlerde nadirende olsa ülkemiz sahillerinde de rastlanan bu balık trakonya familyasının zehirli bir türdür.

Özellikle Akdeniz ve Ege sahillerinde avlanacak olan veya tatillerini geçirmeyi planlayanlar mümkün olduğu kadar eşşiz bir güzelliğe sahip aslan balığından uzak durmayı tercih etmelidirler. 

Aslan Balığı Sokmalarında Bizi Neler Bekliyor?

Denizi ve avlanmayı sevenler olarak karşılaştığımızda kaçınılmaz bir son olarak görülen temasta eğer balığın üst kısımlarında bulunan iğnelerinden uzak kalmayı başaramazsanız sizi oldukça zorlayacak bir zehirlenme bekliyor olacaktır. Böyle bir yaralanmada karşılaşacağınız ilk durum oldukça şiddetli bir acı olacaktır. Akabinde balığın zehri hızla yaralanan bölgedeki dokuya ve kana karışarak bulantı ve sonrasında kusmaya yol açacaktır. Ağrı, yanma ve terleme birkaç gün sürebileceği gibi yaralanmanın ölümle sonuçlanması ihtimal dahilindedir.

Aslan Balığı Sokmalarında Neler Yapmalıyız?

Ülkemizde yeni bir tür olarak görülmeye başlayan Aslan Balığının bir çeşit protein olan Ciguatoksin denen zehrinin panzehiri bulunmamaktadır. Genellikle akvaryumda beslenen bu yolla meydana gelen yaralanmalarda travmanın iyileşmesinde narkotik analjezikler tercih edilmektedir.

Zehrin ve yaralanmanın etkisinin azaltılmasında yapılması gereken, yaralanan bölgede görülen bir iğne vs varsa çıkartılmalıdır. Sonrasında yaralanan bölge derhal yaklaşık 40°C suya sokulup 1-1,5 saat kadar bekletilmedir ki Ciguatoksin denen bu protein esaslı zehir ısıya karşı çok hassastır. Böylelikle zehrin etkisini ciddi oranda azaltmış oluruz. Ayrıca yaralanan bölgede oluşacak ağrı ve ödemin etkisinin mümkün olan en az seviyeye düşürülmesi için bölge yukarıda tutulmalıdır. Son olarak en kısa sürede bir hekime başvurmalısınız.

Üyeler "Aslan Balığı" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın