Balıklar Hangi Dönemde Yumurtlar?

Balik Takvimi, Balıklar Hangi Dönemde Yumurtlar?

Balıklar Hangi Dönemde Yumurtlar?

Balıklar Hangi Dönemde Yumurtlar

Balıkların yumurtlama dönemi ilkbaharda başlayıp sonbahara kadar devam edebilmektedir. Yumurtlama dönemleri süresince balıklar büyük sürüler oluşturup kıyı bölgelerde bir araya gelirler. Yumurtlama dönemi balıklar için nesillerini devam ettirmeleri açısından büyük öneme sahiptir. Bir seremoni şeklince gerçekleşecek yumurtlama balıkların büyük sürüler oluşturdukları bu dönemde gerçekleşir. Yumurtlama için uygun şartların oluşması gerekmektedir ki hava şartlarındaki ani değişmeler ve neticesinde su ısısındaki değişikliklerin balıkların yumurtlama evresinde değişiklikler oluşmasına etkendir. Su ısısındaki uygun olmayan şartlar balık sürüleri kendi türlerine daha uygun ortamlara yönlenmesine neden olacaktır.

Balık Yumurtası

Yumurtlama Döneminde Balıkların Psikolojisi Nasıldır

Yumurtlama dönemi balıkların avlanma olgusundan uzak kaldıkları daha çok üremeye odaklandıkları bir dönemdir. Bunun sebebi ise yumurtama evresi sonunda oluşacak av hayvanı sayısının çokluğu, kendilerine gerekli besini yeteri kadar saylayacak bir ortam oluşmasına imkan sağlayacak olmasıdır.

Bunun kati bir doğa kanunu olduğunu bilen biz bilinçli avcılara da gelen en önemli mesaj, avlanmanın yumurtlama dönemi dışında yapılmasının daha sağlıklı türlere ve daha verimli avlara olanak tanıyacak bir olgunun bizi bekliyor olduğudur.

Yumurtlama döneminde yapılacak avcılık ağ vs gibi çoklu olmamalı, rapala gibi gibi tekli takımlar ile yapılmalıdır.

Üyeler "Balıklar Hangi Dönemde Yumurtlar?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın