Spin Olta Balıkçılığı Nedir?

Balık Avı Teknikleri, Spin Olta Balıkçılığı Nedir?

Spin Olta Balıkçılığı Nedir?

SPİN OLTA BALIKÇILIĞI NEDİR?

Spin kelimesi İngilizce’den dilimize giren spinning kelimesinden türemiş bir kelime olup döndürme anlamında kullanılmaktadır.

Spin olta bu sebeple döndürerek sahte yemi atma ve yine döndürerek çekme anlamına gelmektedir. Burada önemli olan aktör ise makinedir. Makinemiz ne kadar iyi ise avda başarılı olma ihtimalimiz o oranda yüksektir. Ayrıca kamışın esnekliği de hafif olan sahte yemi uzağa atmamıza olanak veren bir faktördür.

Spin oltada rapala ve dönerkaşık gibi sahte yemler kullanılmaktadır. Kamış ile ileriye atılan sahte yem makine yardımı ile ilave aksiyon hareketlerle çekilerek avlanma yapılır. Bu çekme işlemi ve aksiyon hareketler sahte yeme gerçek balıkmış izlenimi yaratmaya yarar.

Spin oltacılık, spin avcılık gibi terimler modern balık avcılığı statüsünün ana elemanlarıdır ve gerçek anlamda bir spor olarak nitelendirilmektedir. Çünkü spin olta kullanıcısı olan bir kişi oltası ve sahte yemleri ile birlikte avına çıkar. Gerektiğinde uzun mesafeler kat ederek avını arar.

Spin olta avcılığı usta balıkçılık gerektiren bir sanat olarak nitelendirilebilir. Burada ustalık sahte bir yemi gerçek gibi hareket ettirerek avını yakalamaktan geçer.

Amerika, Japonya ve Avrupa’da bir çok ülkede canlı yem ile avlanma yasak olduğundan dolayı spin avcılık en yaygın avlanma tekniğidir. 

Ayrıca spin olta avcılığı doğaya en az zararı veren avlanma tekniğidir.

Üyeler "Spin Olta Balıkçılığı Nedir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın