Serpme Ağ Nedir?

Balık Avı Teknikleri, Serpme Ağ Nedir?

Serpme Ağ Nedir?

Serpme Ağ Nedir?

Serpme ağ, atılan ağ ile balığın üstten kapatılması ve ağ içinde kalarak yakalanmasını sağlayan bir av aracıdır. Daha çok iç sularda ve sığ sularda kullanımı uygundur. Çoğunlukla sazan ve alabalık gibi balıkların avlanmasında kullanılır fakat sığ deniz sularında sürüler halinde dolaşan istavrit gibi küçük balıklarda avlanabilir.

Serpme Ağ Nasıl Atılır?

Öncelikle ağdaki kurşunların olduğu kısım 1 metre kadar serbest bırakılır. Arda kalan ağ kullanmadığınız elin (benim için sol el) üzerine sarılır. Salık pozisyonda olan ağın yaklaşık 5-10 cm kadar kısmı ters çevrilerek sol el avucumuzun içersindeki diğer ağa eklenir. Daha sonra kıvırdığımız ağın kurşun kısmını ağzımız yardımı ile tutarak yukarıya kaldırıyoruz. Ağın boşta olan kısmında bir boşluk oluşacaktır. Ön kısımda kalan boşluktan başlayarak yaklaşık olarak ağın yarısını asıl kullandığımız elin (sağ el) üzerinden kolumuza alıyoruz.

Ağzımızda tuttuğumuz kısmın ana ipini sağ el başparmağımız ile tutuyoruz. Tabi bu esnada ağı ağzımız ile tutmaya devam ediyoruz. Ağı atmak istediğimiz yere doğru ağı savurup tüm ağı serbest bırakıyoruz. Ağın merkezinden bağlı olan çekme ipinin kontrolünüz altında ve kıyı veya tekne içersinde olduğundan emin olun.

Ağı attıktan sonra serpmenin dibe batmasını bekliyoruz. Tamamen dibe kadar çökmesini beklemeniz burada önemlidir. Aksi takdirde ağ içerisinde olabilecek balığa kaçış şansı vermiş olursunuz. Ağ tamamen dibe çöktükten sonra ağır ağır ağı çekiyoruz.

Rast gele..

 

Üyeler "Serpme Ağ Nedir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın