Sazan Balığı Nasıl Yakalanır?

Balık Avı Teknikleri, Sazan Balığı Nasıl Yakalanır?

Sazan Balığı Nasıl Yakalanır?

Sazan Avı dışarıdan bakıldığında çok basit gibi gözükse de, gerçekte bu balığı avlamak oldukça ustalık ister. Bu yüzden de av öncesi ciddi bir hazırlık yapılması gerekir. Sazan balığı avı öncesi kullanılacak yemin seçimi önemlidir. Çevre şartlarına ve avlak yere uygun bir yem seçilmelidir. Bundan dolayı gideceğiniz avlak yeri daha önceden iyice araştırınız.

Sazan balığı çoğu kişi tarafından lezzetsiz bulunur. Ancak kişiye göre bu durum tabi ki değişir. Sazan avı keyiflidir. Avı sakin ortamlarda yapıldığından çoğu balık avcısı kendini mutlu ve huzurlu hisseder. Sazan balığı ürkek ama bir o kadarda dikkatlidir. Gürültüden ve hareketlilikten hoşlanmaz. Dedik ya yem seçimi önemlidir, sazan yemle oynamayı sever. Yemi alıp sonra geri bırakan ender balıklardandır. Bu yüzden balığın oltaya sağlam şekilde asılmasını beklemeliyiz.

Sazan Balık Avı Teknikleri

Sazan avına giderken daha önceden denenmiş ve sonuç alınmış veya tavsiye edilen avlak yerler tercih edilmelidir. Bunun haricinde durgun su alanları, sazlık, koylar ve ağaç kıyılarını deneyebilirsiniz. Yemleme konusu önemlidir. Bulunduğunuz bölgenin çevre koşullarına göre yemleme yapmak her zaman fayda sağlar. 1 gün öncesinden veya 1 saat öncesinden yemleme yapmanızda fayda var. Sazan dipte avlanmayı seven bir balıktır. Sazan balığı av zamanları Ağustos sonlarında başlar, Aralık başına kadar devam eder. Avlanma saatleri sabah 5 ila 10 arasıdır. 

Sazan Avı Yem Önerileri

Yem için seçenek çoktur. Sazan balığı birçok yemi tercih edebilir. Mısır, tahıl, buğday, hamur veya solucan gibi yemler ile avlanılabilir. Avlağa göre yemcilerde satılan özel yem çeşitleri de kullanılabilir. Boili Topu da en popüler yemler arasındadır. Sazan balığı mısırı çok sever. Mısır birçok avcının tercih ettiği bir yem çeşitidir. Hamur ile av yapmak isterseniz sazan yayına ihtiyacınız olur. Hazırlanan hamuru yay görünmeyecek şekilde yedirip iyice sıkarak suya atabilirsiniz. İğneden düşmemesi için hamuru sert yapınız. Oltanızı uzağa atmak isterseniz gezer kurşun veya iskandil kullanabilirsiniz.

 

Üyeler "Sazan Balığı Nasıl Yakalanır?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın