Rip Akıntılarının Balık Avına Etkisi

Balık Avı Teknikleri, RİP Akıntılarının Balık Avına Etkisi

RİP Akıntılarının Balık Avına Etkisi

RİP Akıntısı Nedir?

En bilindik olan akıntı türü RİP akıntılarıdır. Kıyıya kadar varlığını sürdüren dalgalar, dönüşleri sırasında oldukça gürültülü bir şekilde geriye doğru çekilirler. Dalgaların zemin yüksekliklerinden dolayı birbiri ile kesiştikleri noktada oluşan bu olaya RİP akıntıları denmektedir. Kıyıya çoğunlukla dik olarak meydana gelmekle birlikte, önceden gelen akıntılara bir tepki olarak yaşanmaktadır. Eğer denizin içerisinde bulunuyorsanız veya sahil kesimindeyseniz, bu akıntıların farkına varamazsınız. Ancak yüksek bir yerden bakıldığı zaman anlaşılabilir bir durumu bulunmaktadır.
RİP akıntısının bulunduğu bölge, diğer yerlere göre oldukça koyudur.

RİP Akıntısının Balık Avına Etkisi

Peki bu akıntıların balıklar üzerinde ki etkisi nedir? Akıntıların balıklar üzerinde bir pozitif hareketlenme etkisi görülmektedir. RİP akıntısı olarak değinmek gerekirse; akıntıların oluştuğu zaman o bölgede ki balıklar çok daha güzel bir avlanma süreci geçirmektedirler.
Her ne kadar detaylı bir bilgi söz konusu olmasada, denizde ki balıklar gerek fırtınalı gerek ise de lodoslu havalarda avlanmaya çok daha müsaitlerdir. Özellikle de dipte bulunan yemler, ufak deniz canlıları, balıklar için oldukça lezizdir ve onların su üstüne doğru dalga ile beraber hareket etmesiyle birlikte balıklarda bu bölgeye hareket etmeye başlar. Böyle bölgeler dişli balık avı için oldukça verimli olacaktır.
Özellikle de levrek ve lüfer için akıntılı dönemler, çok daha verimli sayılır.
RİP akıntısı olan bölgelerde balık avında kıyıdan akıntıya dik şekilde at çek balık avı yapmak oldukça verimli sonuçlar doğuracaktır. Akıntı olan yerlerde yemli balık avı yapmak yemin düşmesi yada bulanık suda yemin balıklar tarafından görülmesini zorlaştıracağı için akıntının hemen yakınında yemli balık avı denenebilir. 

Gece avında RİP akıntısının olduğu bölge, kıyıdan suya dik bir şekilde ışıkla aydınlatılıp, aydınlık bölgeye rapala ile at çek yapılarak verimli bir av elde edilebilir.

Üyeler "RİP Akıntılarının Balık Avına Etkisi" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın