Hava Durumu Balık Durumunu Nasıl Etkiler?

Balık Avı Teknikleri, Hava Durumu Balık Durumunu Nasıl Etkiler?

Hava Durumu Balık Durumunu Nasıl Etkiler?

Balık Planlarınızı Hava Durumuna Göre Yapın!

Hafta sonu boğazda balık tutmaya karar verdiniz. Peki hava nasıl olacak! Buna dikkat ediyor musunuz?

Kar yağması, balığı gerçekten olumsuz etkiler mi? Veya hafta sonunda sizi yağmur mu karşılayacak! Bu soruların cevabı önemli. Bu gibi bilgi ve tavsiyelere ihtiyacınız varsa bu haber tam size göre.

Deniz Suyu sıcaklığı Balığı Etkiler Mi?

Kar yağması veya havanın çok soğuması, İstanbul Boğazı gibi göç bölgesinde bulunan balıkları Güneye, Marmara ve Ege'ye doğru göçe zorlar. Dolayısı ile özellikle İstanbul boğazında, kış günlerinde balığın normal havalara göre azalmış olmasını beklemek doğrudur diyebiliriz. Lüfer, Palamut gibi türlerin göç etmesiyle Karadeniz'de bulunan küçük istavrit, gümüş gibi yemlik türlerin rahatlayarak Boğaz'a girmeleri de bekleyebiliriz.

Deniz suyu sıcaklığı bu açıdan oldukça önemlidir. Havaların soğumasına rağmen, özellikle boğazın suyu fazla soğutmadığı sürece, yani 1-2 derece çok önemli değil ve akıntıda değişmezse balık çok etkilenmez. 

Rüzgar Ve Değişen Akıntı Önemli

Esen sert Kuzey ve Kuzey-Batı rüzgarları, kıyı sularının aşırı soğuması, balığın Boğaz'ın açıklarında kanalda yatmasına sebep olabilir. Dip akıntısı güneyden kuzeye çıktığına göre, haliyle boğazın en dip kısımları en sıcak bölgeler olur. O zaman da balık dipte çamurda bekler. Dip balık avcıları için bu bulunmaz bir fırsattır. Rüzgarlı havalarda dip oltası ile güzel avlar yapabilirsiniz.

Üyeler "Hava Durumu Balık Durumunu Nasıl Etkiler?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın