Fly Fishing

Balık Avı Teknikleri, Fly Fishing

Fly Fishing

Fly Fishing (Yapay Sinek) Balıkçılığı Nedir?

Balıkçılığın sanatla birleştiği sinek ile avlama yöntemi olarak nitelendirebiliriz. Geçmiş dönemlerde; canlı sinekleri yakalayıp, özel, el ile yapılmış oltayla alabalık avlamak için kullanılırmış. Ama bu eski yöntem olarak rafa kalkmıştır, artık günümüzde yapay sinekler ve böcekler kullanılmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde özgül yöntemleri ile farklı donanımlarıyla her şeyden önce yakalanmış ava saygı duyularak belli bir kültüre sahip disiplini ile olta balıkçılığında önemli yer edinmiş olduğunu söyleyebiliriz. Fly fishing serüveni; M.S ikinci yüzyılda Claudius Aelianus tarafından yazılan De Animalium Natura (hayvanlar alemi) ile başlamıştır. 
Fly fishing (yapay sinek) yöntemi, ülkemizde çok az kullanılmakla birlikte internet ve görsel iletişim kullanımı artmasıyla birlikte amatör balıkçılar tarafından yavaş yavaş benimsenmeye başlamıştır. Diğer yakalama yöntemlerinden çok farklıdır, karmaşık bir yapıya sahiptir, malzeme ve malzeme kullanımı bakımından özenle kullanılması gerekmektedir. Bu av yönteminin amacı levrekkefalturna, somon ve alabalık gibi balıkları yemleme biçimiyle taklit edilerek yakalamaya çalışılmasıdır. İlk kullanımı itibariyle tatlı suda başlayıp yüksek teknolojiyle birleşerek gelişerek denizlerde de kullanılmaya başlanmıştır. Bu avlama yönteminde en önemli nokta azim ve sabırdır diyebiliriz. Bu av yönteminde bilmeniz gereken kurallar; ilk önce doğayı, yemleme seçimlerini, olta kamışının kullanım stilini ve misinayı nasıl ustaca kullanacağınızdır. Ayrıca iğnenin yapay sineği avlanacak suya gerçek bir sinek gibi konmuş gibi indirmek gerekmektedir.

Fly fishing av yönteminde kendine özgü misina ve oltası yüzlerce çeşit yem modelleri yeteneğe bağlı bir avlama şekli bulunur. Eğer misinanın batmasını istiyorsanız sinking misina grubunu tercih etmelisiniz. Su üzerinde yüzen modeller tercih edecek olursanız da footing misinasını tercih etmelisiniz.

Yapay Sinekler- Böcekler: Seçilecek sinek ve böcek kesin olarak av yapılacak yer ile uyumlu olmalıdır. Sinekler dört gruba ayrılmaktadır. Bunlar; StreamerWetflyNympha ve Dryfly’dir.  Bu sinekler bulundukları ortamda yaşayan yetiştirdiği canlıların aynısını kopyalamayı hedeflemektedir. Büyüklük ve küçüklükleri hedeflenen balıklara göre paralel olması gerekmektedir. En büyük iğne 1 nolu, en küçük iğneyse 16 nolu iğne olmalıdır. Sineklerde iğnelerin özelliklerine göre şekillenip büyük iğneye büyüm yem küçük iğneyeyse küçük yem takılmalıdır.

Fly fishing av yönteminde; öncelikle giyim kuşama dikkat edilmesi gerekmektedir. Giysileriniz çevreyle uyumlu olmalıdır. Çok gözümüze batmayacak met renkler tercih edilmelidir.

Fly Fishing Balık Avı

Alabalık Avı İçin Fly Fishing Yöntemi:

  1. Fly Kamışı: Fly kamışı ipte olduğu şekilde 4-5-6 ağırlığında olmalıdır. Ve ip kamışı ile uyumlu olması gerekmektedir. Kamış hızlı ve hareketli olmalıdır. Ayrıca kaliteli grafit kamışlar tercih edilmelidir. Buna bağlı olarak kamışta oluşabilecek çarpma ve darbelere karşı koruyacak koruyucu taşıma çantası tercih edilmelidir.
  2. Fly İpi: Fly ipini ölçü olarak 4-5-6 ağırlıklı olanları tercih edilmelidir. 5 ağırlık vermesi için en ideal olduğunu söyleyebiliriz. Ağırlık verme ipinin en baştaki görevi ipin uç kısmının baş tarafına göre ağır olmaktadır.
  3. Leader Misina: Fly takımlarında ana misinadan sonraki, sondan ikinci ya da üçüncü elemanına leader olarak adlandırılmaktadır. Yani ana beden ile fly( sinek) arasındaki bölüm olarak nitelendirilir.
  4. Fly Makarası: Genel olarak çok parlamayan ve siyah makineler için tercih edilmektedir. Makinenin çok pahalı ya da kaliteli olması önemli değildir. Paslanmaması uzun ömürlü olması için avantaj sağlamaktadır.
  5. Fly/Sinek/Böcek: Genel olarak 12-18 numara alabalık iğnesi kullanılmalıdır.
  6. Fly/Sinek muhafazası için çeşitli boy ve ebatta kutu
  7. Fly Floatant (Fly Yüzdürücü): Kimyasal ve koyu kıvamı olan bir çeşit sıvıya fly floatant diyoruz. Fly/ sinek üzerine uygulama edilerek suyla yem arasında yalıtılma görevi yapmaktadır. Yemin suda daha uzun kalarak kuru kalarak daha çok yüzmesini sağlamaktadır.
  8. Pens/ Forceps benzeri iğneyi balığın ağzından daha rahat çıkarmaya yarayan herhangi bir alet: Fly takımının uyumu çok önemlidir, takım kombini komple uyumlu olmak zorundadır.

Üyeler "Fly Fishing" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın