Balıklar Genellikle Neden Soğuk Suyu Tercih Ederler?

Balık Avı Teknikleri, Balıklar Genellikle Neden Soğuk Suyu Tercih Ederler?

Balıklar Genellikle Neden Soğuk Suyu Tercih Ederler?

Balıklar Neden Soğuk Suyu Severler?

Balıklar, büyük çoğunluğu sadece suda yaşayan, solungaç yardımı ile solunum yapan, soğukkanlı, vücutları pullar ile kaplanmış, genellikle yumurtlama yolu ile üreyen omurgalı hayvanlardır.

Soluma işlemi çok büyük oranda solungaç organı yardımıyla, birkaç türde akciğer yolu ile ve birkaç türde de akciğer benzeri bir organ yolu ile yapılmaktadır. Solungaçlardaki kan ve su akışının zıt yönde olması sebebiyle balıklarda oksijen difüzyonu en yüksek seviyede olur.

Su sıcaklıkları değiştikçe balıkların hareketlilik eğilimleri ve oksijen miktarları da değişmektedir. Su sıcaklığı arttıkça balıklar daha hareketli bir tutum sergilerler. Bunun sonucu olarak daha fazla oksijene ihtiyaç duyarlar. Ama suyun sıcaklığının artması sudaki oksijen seviyesini düşürdüğü için solunum konusunda oksijene ihtiyacı olan balıkların sorun yaşamasına neden olur. Su sıcaklığı ile sudaki oksijen seviyeleri yaklaşık olarak;

0 °C sıcaklık-tatlı sudaki oksijen miktarı 10,3 ml/l-tuzlu sudaki (%35’lik) oksijen miktarı 8 ml/l

10 °C sıcaklık- tatlı sudaki oksijen miktarı 8 ml/l-tuzlu sudaki (%35’lik) oksijen miktarı 6,4 ml/l

20 °C sıcaklık- tatlı sudaki oksijen miktarı 6,6 ml/l-tuzlu sudaki (%35’lik) oksijen miktarı 5,3 ml/l

30 °C sıcaklık- tatlı sudaki oksijen miktarı 5,6 ml/l-tuzlu sudaki (%35’lik) oksijen miktarı 4,5 ml/l şeklindedir.

Yukarıdaki verilerden de anlaşılacağı gibi suyun sıcaklığının artması sudaki oksijen miktarının düşmesine dolayısı ile balığın oksijen ihtiyacının karşılanması konusunda daha soğuk suları tercih etmesine neden olacaktır.

Çok aktif olan balıklar oksijen miktarı yönünden daha zengin daha serin suları tercih ederlerken, su tabanında yaşayan vatoz, dil balığı, iskorpit gibi daha az aktif olan balıklar oksijen seviyelerinin daha düşük olduğu yaşarlar.

 

Üyeler "Balıklar Genellikle Neden Soğuk Suyu Tercih Ederler?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın