Balık Avcılığında Baitcasting Tekniği Nedir?

Balık Avı Teknikleri, Balık Avcılığında Baitcasting Tekniği Nedir?

Balık Avcılığında Baitcasting Tekniği Nedir?

BALIK AVCILIĞINDA BAİTCASTİNG TEKNİĞİ NEDİR?

Baitcast model makinelerle, At-Çek yaparak yapılan atış tekniğine Bait Casting denir. Ülkemizde bu tarz avlanma pek rağbet görmemiştir. Ürün malzemesinin piyasada oldukça fazla olmasına rağmen, özellikle makinelerin kullanımının çok fazla bilinmemesi veya kullanımının zor olduğunun düşünülmesi, ülkemizde bu tekniğin gelişimini olumsuz etkilemiştir.

Baitcasting İçin Hangi Takım Kullanılır?

Olta Makinesi seçiminde sizlere birkaç örnek sunalım; Bu örneklerin fiyatları 150 TL ile 1.500 TL arasında değişmektedir.

SPRO TAIMAN BC 5+1 BB LH ALU-SPOOL

ABU GARCIA REVO MGX-L REVO MGX LP

BANAX ZEST RH (SAĞ KOL) 

RELİX İNNOVA 100 BAİTCASTİNG 

SHİMANO CURADO 301 E

Misina seçimi için ise, Tornado 0,22 denenebilir. 

Baitcasting Makinelerle Atış Nasıl Yapılır?

Sizlere bu makalede, baitcasting makinelerle atışın nasıl yapılacağı anlatacağız. Doğru atış için doğru kamış, makine, misina seçimi önemlidir. Bunların doğru seçiminin verimli atışlar yapabilmenin temel şartlarından olduğu bilinmelidir.

Baitcasting tipi makinelerde, makaranın arkasında bir başparmak butonu bulunur. Atış esnasında bu butona basılarak, misinanın makaradan boşalması sağlanır.

Baitcasting tipi makinelerde, iyi bir atış için seçimlerin doğru yapılmasının yanı sıra, ayarlarının da yapılandırılması önemlidir.

Oltayı tutup, oltanın ucunu göz hizasının biraz üzerinde hedef noktanıza doğru doğrultun. Butona basın ve sahte balığınızın yere inmesini sağlayın. Daha sonra makaranın gerginlik ayarını yapın. Atış esnasında misinanın makaradan rahatça boşalması bu ayarın düzgünlüğüyle alakalıdır. Vücudunuz belli bir açıyla duracak şekilde olmalıdır. Kolunuz atış tarafınıza yakın tutulur. İşaret parmağı oltanın tetik kısmındadır. Elinizi dirsek hizanıza kadar kırarak, kamış ucunu ilerdeki atış noktasına göz hizasına yakın hedefleyin. Kamışınızı ön kolunuzu yukarıya kaldırarak atışa başlayın. Bu hareketinizin düzgün ve sarsıntısız olması gerekir. Kamışı hızlıca ve düzgün bir şekilde kolunuzu dirseğinizden bükerek eliniz göz hizasına gelene dek yukarı kaldırın. Oltanın ucu da geriye eğilmeye başlamıştır. Burada önemli olan nokta bilek hareketinizin tamamlanma anıdır. Oltanızın göz hizasına gelmesi ve bilek hareketinizle geriye çekiş tamamlanmış, ileriye atış başlamıştır. Kolunuz aşağıya inerken vereceğiniz bilek hareketiyle atışınıza ek bir güç katmış olursunuz. İniş hareketi ile misinanın akış hızı eş zamanlı olarak yapılmalıdır ki atış verimli olsun. Atışı bu şekilde tamamlıyoruz. 

 

Üyeler "Balık Avcılığında Baitcasting Tekniği Nedir?" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın