Konya Balık Avı Meraları

İç Anadoluda Balık Avı, Konya Balık Avı Meraları

Konya Balık Avı Meraları

Konya ili haritanın iç Anadolu bölgesinde bulunur. Yüz ölçümü yönünden en büyük ilimizdir. Burada ki halk genellikle tarımla uğraşır. Kurak bir bölgedir. Mevlana şehri olarak da bilinen bu yer hanları, hamamları, tarihi müzeleri, camileri, türbeleri ile birçok turistin uğrak yeridir. Bu kısa bilgiden sonra konumuza dönecek olursak kıyı balıkçılığı yapanlar için de güzel vakit geçirilebilecek birçok yeri mevcuttur. Balık avcılarının kaynaşma imkanı bulduğu sohbet ettiği avlak yerleri bulunur. Eğer Konya şehrine gittiğinizde canınız balık tutarak güzel vakit geçirmek isterse sizin için araştırdığımız birkaç yerden bahsedelim. 

Altınapa Barajı: Konya‘nın içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan baraj farklı balık türlerini de bünyesinde bulundurur. Bunun içindir ki balık tutmak isteyenlerin gözde mekanları arasında bulunur. Özellikle bu işi zevk için yapan kişiler için oldukça hoş vakit geçirmek istediği yerlerden birisi de burasıdır. Hem piknik yapıp hem balık tutmak isteyenlerin uğrak yeridir. Özellikle hafta sonu oltasını kapanlar Altınapa ‘nın yolunu tutar. Balıkçılar da buraya geldiklerinde balık avının daha verimli geçmesi için burada birkaç gün kalırlar. Ancak ağ atmak yasak olduğu için olurda ağ atan olursa ağ atanların ağları toplanarak imha edilir. Avlanan balık çeşitleri turna, sudak, sazan, İsrail sazanı, akbalık, kefal vs. kısa mesafe atış yerine en az 50 metre ve üzerinde atış yapılmalıdır. İsrail sazanı dediğimiz tür kısa atışlarda atılan yemleri yer kaçar ve sizin de eliniz boş kalır. Bu nedenle uzun mesafe atış yapmak daha mantıklı olacaktır.   

 

Beyşehir Gölü: Ülkemizin en büyük tatlı su gölüdür. Avlanılan balık çeşidi sazan, sıraz, sudak, akbalık. 

Kestel Göleti: inanılmaz güzel bir görüntüye sahip olan bu gölete gittiğinizde dönmek istemezsiniz. Özelikle manzarası için bile gidilebilir. Tabi bu eşsiz manzaranın yananda bir de balık yakalarsanız süper olur. Bulanan balıklar yine sazan, İsrail sazanı, dağ alası.

 

İyi avlar.

Üyeler "Konya Balık Avı Meraları" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın