Amatör Denizcilik Belgesi Hakkında Bilinmeyenler

Amatör Denizci Belgesi, Amatör Denizcilik Belgesi Hakkında Bilinmeyenler

Amatör Denizcilik Belgesi Hakkında Bilinmeyenler

AMATÖR DENİZCİLİK BELGESİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Amatör Denizcilik Belgesi Nedir?

Amatör Denizci Belgesi kısaca ADB olarak adlandırılır. Bu belge ile kişiler denizde spor ve gezi amacıyla tekne kullanabilir. Kısacası bu belge sahip olmaları gereken bir belgedir.

Amatör Denizcilik Belgesi Nasıl Alınır

Bu belgeyi almak için sınavlar düzenlenmektedir.  Sınavlar UDHB tarafından yapılmaktadır. Bu belgeyi alabilmek için kişinin 14 yaşını doldurması gerekmektedir. 18 yaşından küçükler, ailesinin noter onaylı muvafakatnamesi ile sınava girer. 14-18 yaş aralığında olan kişiler 7 metreden kısa, sürati ise 7 deniz milinden az olan tekneleri kullanabilir.
Amatör Denizcilik Belgesi ile Motor BG 10 ve daha fazla olan özel tekneleri ve Turizm mevzuatı uyarınca belgelendirilmiş, ticari faaliyette bulunmaksızın gezi ve sportif amaçlı olarak mürettebatsız kiralanan ticari yatları kiracı sıfatıyla kullanabilirsiniz. Motor BG 10’dan az olan özel tekneleri kullanmak için Amatör Denizcilik Belgesi gerekmez. Amatör Denizcilik Belgesi ile ticaret amacıyla çalışan/çalıştırılan tekne kullanamazsınız.  Yolcu motoru ve avlanma ruhsatlı balıkçı teknesi ticaret amacıyla kullanılan teknelerdir; bunları kullanabilmek için uygun Gemiadamı Yeterlik Belgesi sahibi olmanız gerekir.

Amatör Denizci Belgesi

Amatör Denizcilik Belgesi Sınavları Ne Zaman Ve Nerede Yapılmaktadır

Amatör Denizcilik Belgesi sınavları ile ilgili bilgileri, Liman Başkanlıklarından öğrenebilirsiniz. Amatör Denizcilik Belgesi ile çalışamazsınız. Ayrıca yapacağınız işe uygun bir Gemiadamı Yerlilik Belgesine sahip olmalısınız.
Amatör Denizcilik Belgesi
süresizdir. Belli durumlarda idare sağlık sorunu olan veya hastalığını bildiren denizcilerden sağlık taraması isteyebilir. Amatör Denizcilik Belgesi kart şeklindedir. Eski tip belgesi olanlar yenisi ile değiştirebilir. 

Amatör Denizcilik Belgesi Fiyatı Ne Kadar? TC Vatandaşı Olmayanlar Belge Alabilir Mi?

Amatör Denizcilik Belgesi ücretlidir. Belli bir harç ücreti vardır ve her yıl harç bedeli değişir. Özel Teknelerin Donatımı ve Kullanacak Kişilerin Yeterlikleri Hakkında Yönetmelik gereği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye'de oturma izni almış olan yabancı uyruklular, Sınav Rehberi'nde belirtilen şartları sağlamaları halinde Amatör Denizcilik Belgesi alabilirler. Özetle söylemek gerekirse, KKTC vatandaşları hariç diğer yabancı uyrukluların
Amatör Denizcilik Belgesi alabilmeleri için, Türkiye'de oturma izni almış olmaları gerekmektedir.

Üyeler "Amatör Denizcilik Belgesi Hakkında Bilinmeyenler" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın