Kıbrıs Balık Avlak Yerleri

Akdeniz'de Balık Avı, Kıbrıs Balık Avlak Yerleri

Kıbrıs Balık Avlak Yerleri

Kıbrıs Balık Avlak Yerleri

Kıbrıs’ ta balık avı için nerelere gidebilirim - Kıbrıs’ ta kıyıdan balık avlama yerleri gibi sorulara bu yazımızda mümkün olduğunca yer vermeye çalışacağız.
KKTC, balık avcılığında önemli bir yere sahiptir. Gerek kıyıdan balık avı, gerekse tekne ile balık avı konusunda birçok avcının rağbet gösterdiği bir ülkedir, vatan toprağıdır.

Kıbrıs Balık Avı

Kıbrıs Kıyıdan Balık Avcılığı

Kıbrıs’ ta kıyıdan balık avlak yerleri için birçok seçeneğiniz mevcuttur.
Dip Karpaz' da Apostolos Andreas kilisesinin alt kısmında yer alan iskele benzeri düzlükten çok çeşitli balıklar tutabilirsiniz.
Yine aynı bölgede biraz ileride yer alan Zafer Burnu' na giderken sağda, plaj bölgesinde özellikle sabah saatlerinde iyi balık yapmaktadır. Bu bölgede çok fazla sokar balık mevcuttur. Olta takımınızı ona göre hazırlayabilirsiniz.
Yine Girne Yılanlı ada civarı, balık bakımından oldukça bereketli bir bölgedir.
Jasmin Court arkasındaki eski olimpik havuzun önü oldukça iri kefal yapar.
Sol taraftaki kayalıklar Sokar, Melenur ve Çupra avı için uygundur. Girne limanı kısırdır, pek balık alamazsınız.  Kıbrıs’ ta amatör anlamda hem deniz, hem kara avı bir hayli gelişmiş durumdadır. Adanın suya en uzak yeri ortalama 30 dakika olduğundan, zıpkın ve olta avını oldukça gelişmiştir.
Kıbrıs’ ta amatör olta balıkçılarının en çok tuttuğu balık sokan balığıdır. Bazı bölgelerde sokar veya sokkan olarak ta adlandırılır. Bu balık Kıbrıs'ta kıyı balıkçılığının baştacıdır. Yakalaması pek zor değildir. Güçlü bir balıktır ve en küçükleri dahi çekerken çok büyük bir balık yakalıyormuş hissi uyandırır.
Genelde kayalık yerlerde bulunur. Kıbrıs halkı bu balığı çok sever.
Kıbrısta ayrıca balık avı turları oldukça popülerdir, böyle bir av turuna katılıp tekneden gönlünüzce balık yakalamanın keyfinede varabilirsiniz.

Üyeler "Kıbrıs Balık Avlak Yerleri" hakkında ne diyor?


İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın